InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Choroby rybízu a jejich předcházení a zamezení

18. červen 2010 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 16

Rybíz je doslova vitamínovou bombou a lidé jej pěstují nejen v České republice již od nepaměti. Jedná se o ovoce, které není z pohledu svého pěstování nikterak náročné a mohou jej doma mít na zahradě i méně zkušení pěstitelé. Rybíz lze rozdělit do několika různých druhů, nicméně lidé většinou rozlišují černý rybíz, bílý rybíz a rybíz červený. Co se týká samotného tvaru rostliny rybízu, tak ji lze spatřit jak ve formě klasické keřové, tak i ve formě menšího stromku. Druhá varianta je přitom z pohledu sklizně mnohem pohodlnější. Rybíz mohou napadnout různí škůdci, se kterými si spousta domácích zahradníků neví rady. Pojďme si tedy o těchto chorobách a škůdcích povědět něco blíže…

Antraktóza jako strašák nejen pro černý rybíz!

Ochrana zahradních rostlin a stromůOchrana zahradních rostlin a stromů

Díky svému původci se tato choroba nechvalně proslavila jako pakustřebka rybízová. Vyznačuje se tím, že zhruba od června vznikají na čepelích listů rybízu ostře ohraničené žlutozelené skvrny. Silně napadené listy při této nemoci rybízu a angreštu časem hnědnou a nekrotizují, což vede k jejich opadávání. Listy opadají ještě dříve, než uzrají samotné bobule. Keře rybízu anebo stromky jsou také mnohem náchylnější mrazu, kterému mnohdy nejsou schopny odolat a umrzají. Antraktóza sice může napadnout černý rybíz, nicméně mnohem častěji e vyskytuje na rybízu bílém a červeném.

Rez vejmutková

Rez vejmutovka se také rozšiřuje na rybízové keře a stromky, přičemž se projevuje viditelnými žlutozelenými skvrnami na lícní straně listů. Na spodní straně listů se vyskytují žlutooranžové letní výtrusy shromážděné v menších shlucích. V průběhu června tyto menší kupky pomalu hnědnou a vytváří hnědé povlaky. Listy žloutnou a opadávají většinou již před samotným uzráváním plodů. Rez vejmutovka patří mezi choroby rybízu, které jsou schopny celou rostlinu doslova zdevastovat.

Další škůdci a nemoci rybízu

Rybíz je náchylný také dalším nemocem a škůdcům, kteří ovšem mohou působit i na dalších rostlinách a mnohdy napadají i okrasné rostliny. Nejznámější je situace, kdy zahradník najde na rybízu mšice. Ty jsou velmi nepříjemné, nicméně s jejich působením se setkáme i jinde a lze proti nim rostliny ošetřit postřikem. Z dalších nepříjemných škůdců jmenujme třeba ještě Nesytku rybízovou anebo Hálčivce rybízového. Oba dva škůdci umí velmi rychle devastovat rostliny rybízu.



Hodnocení

2.47 hvězdiček / Hodnoceno: 32x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Pavel

pondělí, 30. duben 2018
11:12

uvnitř větvičeku černého rybízu mám nějakého červíka,co s tím?Děkuji


Napsal: Pavel [Odpovědět]

František Lněnička

pondělí, 7. květen 2018
13:27

Dobrý den, na černém rybízu se mi již druhým rokem objevil bílý povlak jak na listech tak i na plodech.Vypadá jako plíseň,čistě bílá.
Věděl by jste o co se jedná a jak zabránit šíření?
Děkuji za odpověď.


Napsal: František Lněnička [Odpovědět]

Jana

čtvrtek, 23. červen 2022
09:05

Dobrý den, včera jsem byla u sousedů a na rybízu mě zaujalo to že listy jsou krásné velké, zelené ,ale ty hrozny rybízu byly plné a nyní jsou kuličky jen na spičkách, kuličky jsou ještě malinké a zelené a na zemi opadané nejsou, ptáky tam neviděli, děkuji moc Jana


Napsal: Jana [Odpovědět]

Milan Štěpánek

pondělí, 23. duben 2012
22:48

Již několik let se mi u rybízu (více u červeného a méně u černého) na listech v průběhu vegetačního období objevují červené skvrny ve formě puchýřů, listy se kroutí a postupně vadnou. Rostliny plodí méně a nemají takřka žádné roční přírustky.
Může mi někdo řící o co se jedná a jak proti této chorobě bojovat?
Děkuji


Napsal: Milan Štěpánek [Odpovědět]

host

neděle, 13. květen 2012
08:45

Mám stejný problém jako pák červené puchýře na listech, článek tuto chorobu nezminuje a nejsem s ním spokojen


Napsal: host [Odpovědět]

Host

neděle, 20. květen 2012
09:02

Mám stejný problém


Napsal: Host [Odpovědět]

Ing. Bernášek Pavel

pondělí, 21. květen 2012
21:35

Letos se mi poprvé na rybízech (červený a bílý) začali objevovat zprvu zelené později červené puchýře, list byli zkrabatělé, lehce podobné kadeřavosti z broskvoně. Při prohlídce listů zespodu jsem objevil drobné mšice. Aplikoval jsem PIRIMOR a cca během týdne byla pohroma zastavena. Více - zašlete - li fotografii postižených listů.


Napsal: Ing. Bernášek Pavel [Odpovědět]

oliva

úterý, 26. červen 2012
22:09

poradte mam plisen na listech cerneho rybizu - listy maji belavy povlak a cely ker je jako povadly dekuji za radu


Napsal: oliva [Odpovědět]

jitka staňková

pátek, 24. květen 2013
14:33

mám stejný problém s rybízem jako ing. Bernášek a ostatní, na listech se objeví skvrny a pak se celý list skroutí,zespod listu jsou béžové mšice,


Napsal: jitka staňková [Odpovědět]

birkof

sobota, 25. květen 2013
10:53

Takže jste si odpověděl sám. Je to způsobené mšicí. Po postřiku proti mšicím sice puchýře na listech nezmizí ale rybíz roste dál a mšice ho již neubíjí. První příznak jsou mravenci na rybízu, jakmile se objeví již rybíz postřikuji proti mšicím aby nedošlo k tvorbě puchýřů.


Napsal: birkof [Odpovědět]

Jana B

čtvrtek, 24. duben 2014
18:06

Na rybízu at už bílem,červeném,či černém se začali objevovat mravenci.Nevím zda škodí či ne,každopádně budu ráda pokud mi poradíte jaký postřik použít.Děkuji Jana


Napsal: Jana B [Odpovědět]

Dana

sobota, 10. květen 2014
09:05

Dobrý den, mám problém s rybízem, stonek s kuličkami rybízu je z poloviny prázdný. Poradí mi někdo, čím to je? Děkuji předem. Dana Š.


Napsal: Dana [Odpovědět]

Věra Felbábová

úterý, 13. květen 2014
21:26

<strong>to Dana:</strong> Mám stejný problém jako vy , nevím si s tím rady.Pokud Vám někdo poradí,buďte tak laskavá,napiště mi, jak tomu předejít.Díky moc za odpověď .


Napsal: Věra Felbábová [Odpovědět] [Skrýt]

Drah.Jelínková

neděle, 25. květen 2014
20:41

Již třetí rok se v tomto období začíná objevovat na listech černého rybízu šedobílý povlak a taktéž vypadají i kuličky rybízu.Plodí mnohem méně než dříve.Na podzim jsem ho z toho důvodu opět přihnojila, ale evidentně to nepomohlo. O jakou chorobu se jedná a co s tím? Děkuji za odpověď Jelínková


Napsal: Drah.Jelínková [Odpovědět]

Zuna Václav

pondělí, 11. květen 2015
12:25

Na černém rybízu se najaře objeví místo lístků kuličky které později zaschnou a větvičky zůstanou holé. Ví někdo jak se bránit aco to je?


Napsal: Zuna Václav [Odpovědět]

Šimůnková Miloslava

neděle, 5. červen 2016
20:50

Každoročně mě napadnou rybíz housenky a žerou listy, až zůstanou pouze řapíky.
Lze proti tomu preventivně bojovat? Nebo mi zbývá pouze mechanická cesta?


Napsal: Šimůnková Miloslava [Odpovědět]


Čtěte také...

Jak na správné vysazování rybízu

Jak na správné vysazování rybízu

Léto je spojeno nejen se skvělou zeleninou, která doslova přeplňuje vaše záhony. Vzpomenout byste si měli i na některé druhy ovoce. Třeba takové keříčky rybízu dokonale oživí vaši zahradu a nabídnou dostatečné množství pro lidské tělo potřebných vitamínů. I proto se vyplatí si rybíz zasadit, a to bu…

Pozor na nepříjemné choroby paprik

Pozor na nepříjemné choroby paprik

Možná bychom nenašli oblíbenější činnost zahrádkářů u nás než je pěstování paprik. Jsou to právě papriky, které milujeme možná více než kteroukoli jinou zeleninu. Papriky jsou skvělé jak kvůli tomu, že obsahují velké množství vitamínů a látek, tak i skrze to, že jde o zeleninu, jež je velmi univerzá…


Kořenová zelenina a její nejčastější choroby

Kořenová zelenina a její nejčastější choroby

Pěstování kořenové zeleniny má nejen v České republice obrovskou tradici a vypěstovat si takový salát, mrkev anebo petržel a další kořenovou zeleninu chce prakticky skoro každý majitel zahrady. Pěstování kořenové zeleniny není nijak složité, pozor je ovšem třeba si dát na různé choroby, kterými může…

Plíseň patří mezi základní choroby rajčat!

Plíseň patří mezi základní choroby rajčat!

Rajčata jsou skvělou plodinou, na níž se těší prakticky skoro každý zahrádkář! Srdce jistě zaplesá, když uvidíte ve vaší zahradě na rostlinách už malé zelené plody, které se pomalu zvětšují. Všemu ale učiní přítrž to, když se na rajčatech začnou objevovat nepříjemné skvrny, které znehodnotí jak samo…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…