InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Stévie: Známá neznámá náhražka cukru

3. květen 2017 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Informace o škodlivosti cukru na nás číhají v postatě neustále. Ze všech stran jsme jimi doslova bičování, ač na nich nemusí být až tolik pravdy. Přesto není od věci vsadit na přírodní slazení. Naším tipem je stévie sladká, která má sice své domovské místo v oblasti Jižní Ameriky, nicméně i v České republice ji lze bez větších problémů pěstovat. Víte jak na výsev stévie a jakým způsobem ji pěstovat? Pokud ne, jste na správném místě. V následujících řádcích se na vše soustředíme podrobněji.

Půdní prostředí je nesmírně důležité

V první řadě myslete na ten správný půdní podklad. Pro pěstování stévie by měla mít půda to správné pH složení. Ideální rozmezí se pohybuje mezi 5,5 až 6,5. Stévie vyžaduje vcelku vysokou vlhkost. I proto je nutné rostlinku neustále zavlažovat. Zapomenout nelze ani na ochranu semínek, jež jsou již zasazená. Optimální půdní složení tvoří rašelina a písek. Stoprocentně myslete i na organická hnojiva a fosfor. Pozor ale, abyste to nepřehnali. Stévie může velmi rychle odejít.

Výsev se vyplatí prvně do skleníku

Budete-li pěstovat stévii, stoprocentně nerealizujte výsev přímo na samotný záhon. Nejspíše byste se dopracovali k nulovému výsledku. Předpěstování ve skleníku není nijak obtížné. Vyklíčí na povrchu půdy, proto semínka nezahrnujte zeminou. Jen se předem preventivně braňte přirozeným nepřátelům, jimiž jsou slimáci. Sladká chuť rostliny je neskutečně láká. Jinak je nezbytné dodržovat správnou teplotu pro klíčení stévie. Ta se musí pohybovat od 24 do 26 stupňů Celsia.

StévieStévie

Další záležitosti okolo pěstování stévie

Vyvarujte se především toho, aby vaše rostlina stévie byla vystavena působení větru a studeného počasí. Některé kultivary dokážou přežít i v chladnějším prostředí, venkovní teplotu je nutné sledovat. Teplota nesmí klesnout pod 5 stupňů Celsia. Sklízí se stříháním zhruba 10 cm nad zemí.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Známá i neznámá cizrna

Známá i neznámá cizrna

Římský hrách, jak je cizrna nejčastěji označována, je velmi oblíbená plodina, která měla na Starém kontinentu své místo již v době starověké Římské říše. Právě Římané si uvědomovali, že nabízí spousty lidskému tělu prospěšných látek. Původ má ale cizrna v Asii. Díky své podobě dostala rostlina cizrn…

Kamčatská borůvka jako známá i neznámá plodina

Kamčatská borůvka jako známá i neznámá plodina

Jestliže se rozhodnete pro pěstování nějakých plodin třeba na vaší zahradě anebo balkóně, tak byste určitě měli vzít v potaz i kamčatskou borůvku. V současné době je hodně známá zejména klasická borůvka anebo kanadská borůvka. Zatímco klasické divoké borůvku rostou v lesním prostřední, kanadské borů…


Stévie sladká jako zdravé přírodní sladidlo

Stévie sladká jako zdravé přírodní sladidlo

Slazení klasickým rafinovaným cukrem je často kritizováno nejedním odborníkem na zdravou stravu. Není se čemu divit, jelikož zejména řepný cukr v tradiční podobě zcela určitě lidskému zdraví i v jen trochu větším množství neprospívá. Vynikající alternativou rafinovaného cukru je stévie sladká. Tato …

Pěstování a sklizeň stévie

Pěstování a sklizeň stévie

Stévie má drobné nenápadné květy bílé barvy. Je nízkokalorická, ale přitom sladká. Pěstovat doma ji můžete nejen jako sladidlo, ale i pro její léčivé účinky. V lékárnách je stévie k dostání ve formě tablet nebo prášku. V bylinkářství seženete stévii sušenou. Vypěstovat si ji však můžete sami a věřte…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…