InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Pěstování majoránky v domácím prostředí

2. únor 2015 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Jednou z nejznámějších bylinek, které se používají co celé řady pokrmů, je bezesporu majoránka. Jedná se o bylinku, která svou tradicí dokáže předčít mnohé ostatní, které třeba nejsou až tolik oblíbené. Její velkou předností je pohodlný růst i v nuznějších podmínkách. Pěstovat ji tedy můžeme jak na vlastní zahrádce, tak i truhlíku doma za oknem anebo na jakémkoli jiném místě. Jistá pravidla si ale i pěstování této jednoduché bylinky vyžaduje. Jaká? To se dozvíte v následujícím textu.

Základní aspekty pěstování majoránky

Jestliže se rozhodneme pro pěstování majoránky venku, pak je nejdůležitější výběr vhodného prostoru, kde by měla rostlinka být. Největším nepřítelem bylinek jsou všeobecně silné větry, a tak vybírejte závětrný prostor. Majoránka také nesnese chlad. Půda by měla obsahovat dostatečné množství živin. Není-li tomu tak, pak můžeme využít služeb organických hnojiv, která jsou schopna půdu o tyto látky obohatit. U zálivky je nutné dát pozor hlavně na přemokření. To by mohlo vést k hnilobě.

Vypěstujte si majoránku ze semínek

Majoránka patří mezi bylinky, které je možné pohodlně vypěstovat ze semínek. Vysazovat je můžeme klidně již v polovině dubna. Být by ale měly rostlinky buď v pařeníku, anebo za oknem či jinde, kde sou chráněny před chladem a mrazíky. Do jednoho trsu je ideální zasadit zhruba 4 až 5 rostlinek. Keřík tak bude vypadat kompaktně a nebude nijak přerostlý. Mezi jednotlivými trsy je zapotřebí dodržovat určité rozestupy, aby se nesrostly do jednoho.

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Sklízení majoránky a užitná hodnota

Majoránka se řadí mezi jednoletky, takže s jejím přezimováním na venkovních, ale i v interiérových stanovištích nepočítejte. Jestliže ji dáte ale do květináče na podzim, pak ji můžete sbírat čerstvou po celou zimu. Sušit je vhodné majoránku pomalu na vzduchu. Díky pozvolnému procesu dojde k zachování potřebných látek.



Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Pár slov k pěstování majoránky

Pár slov k pěstování majoránky

Majoránka patří mezi nejznámější druhy bylinek, které se používají v kuchyni. Její pěstování ještě stále není v našich končinách ryze tradiční záležitostí, jako je tomu třeba u pěstování pažitky anebo u jiných známých bylinek. Pěstování majoránky přitom není až tolik složitou záležitostí. Stačí o ně…

Jak na výsev majoránky?

Jak na výsev majoránky?

Majoránka je rostlinou, která je oblíbená hlavně díky jejímu využití v kuchyni. Každý má určitě rád její charakteristickou chuť, která zpestří nejedno jídlo. Pojďme se podívat na pár rad k jejímu výsevu. Při dobrém počasí s ním totiž začínáme již v březnu nebo dubnu, kdy semena sejeme do truhlíků.


Naberte síly v domácím wellness

Naberte síly v domácím wellness

Současná doba plná stresu a nepjatých situací je velmi náročná. Mnohdy přijdeme domů doslova zbití a logicky potřebujeme co možná nejrychleji nabrat spousty nových sil. Učinit tak můžeme za pomoci dostatečného množství spánku a klidu. Naordinování takovéhoto režimu sice dokáže pomoct, nicméně ne dlo…

Park Prosek: Bydlení v útulném prostředí plném zeleně

Park Prosek: Bydlení v útulném prostředí plném zeleně

I v centru hlavního města Prahy se dá pořídit bydlení, které je obklopeno spoustou zeleně. Dokazuje to aktuální developerský projekt Park Prosek, který vzniká na území Prahy 9 na Střížkově.



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…