InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Jak pěstovat bazalku

18. srpen 2014 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Pěstujete rádi bylinky a bazalka vám v květináči chybí? Napravte to. Bylinka má typickou aromatickou vůni a zhruba sedm z šedesáti druhů bazalky má různé využití. Nejenže je bazalka výborný lék, ale velice dobře dochutí mnoho pokrmů. Bazalku si můžete koupit předpěstovanou v květináči, ale větší radost z ní určitě budete mít, pokud si ji vypěstujete sami.

Bazalka – pěstování

Chcete-li pěstovat bazalku, musíte jí zajistit dostatek světla a tepla. Pěstovat ji můžete jak na zahrádce, tak v truhlíku na balóně, což potěší zejména ty z vás, kteří nemáte zahrádku. Spousta lidí ji pěstuje i v domě či bytě. Do květináče si přichystejte organickou a lehce propustnou půdu s trochou perlitu, který se přidává z toho důvodu, že zajišťuje provzdušňování. Zasadit semínka byste měli v březnu či v dubnu. Bazalka je žíznivá rostlinka, proto jí musíte zajistit dostatek vody. Po 3 až 6 týdnech by už bazalka měla mít 4 až 6 lístků a vy byste ji měli opatrně přesadit buď do truhlíku, nebo na záhon. Pozor si ale dejte na přízemní mrazíky, které by mohly rostlinku poškodit.

Bazalka a její využití

Při pěstování v bytě můžete mít bazalku stále čerstvou, když si ji vysadíte v různou dobu do více květináčů. Bazalka je výborným přírodním repelentem, takže pokud ji budete pěstovat doma na okně, odežene vám hmyz. Bazalka se nejčastěji využívá v kuchyni. Jednak je oblíbeným kořením, jednak má velmi pozitivní účinky na trávicí ústrojí. Užívat ji můžete jako kloktadlo, nebo jako nálev pro inhalaci. Uplatnění najde také v kosmetice a při výrobě éterických olejů. Z bazalky se většinou používají jen lístky, které se ponechají buď celé, nebo je můžete nasekat či rozdrtit. Používá se čerstvá, ale klidně si ji můžete také zmrazit nebo usušit.

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Bazalka – recept

Mnozí z vás sklízí v tuto dobu rajčata ze svých zahrádek, proto jsme pro vás připravili recept na chutný rajčatový salát s bazalkou. Příprava salátu pro 4 osoby vám nezabere více jak 20 minut. 4 ks mozzarelly nechejte okapat a mezitím si omyjte 8 ks rajčat. Sýr i rajčata nakrájejte na plátky a položte na talíř. Do misky si oloupejte 3 stroužky česneku, nastrouhejte 50 g parmazánu, přidejte bazalku, 30 g opražených piniových oříšků, 125 ml olivového oleje a vše v misce rozmixujte. Směs dochuťte solí, pepřem a jednou lžící balzámového octa. Směs rozdělte na rajčatové a mozzarellové plátky a ještě dozdobte lístky bazalky.



Hodnocení

3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak pěstovat orchideje

Jak pěstovat orchideje

Každého z nás uchvátí pohled na krásné orchideje za oknem. Tyto rostliny jsou k prodeji snad v každém zahradnictví. Jejich pěstování v bytech má však svá úskalí, ale není náročné, jak si mnoho lidí myslí. S našimi radami pěstování i péči o tyto módní květiny jistě zvládnete i vy.

Domácí popcorn? Rady, jak pěstovat kukuřici

Domácí popcorn? Rady, jak pěstovat kukuřici

Už jste někdy přemýšleli o pěstování kukuřice právě na vaší zahradě. Pokud jste nikdy nenarazili na dostatečné informace nebo se vám zdálo pěstování těžké, určitě přečtěte následující text. Poradíme vám, jak správně pěstovat tuto rostlinu a také nabídneme tipy a triky pro co nejlepší úrodu.


Jak pěstovat rakytník

Jak pěstovat rakytník

Vysadit si rakytník řešetlákový na svoji zahradu je vhodné zejména pro jeho vysoký obsah vitamínů a velmi dobré léčivé účinky. Jeho pěstování není nijak náročné, rostlina je velice odolná.

Jak pěstovat majoránku

Jak pěstovat majoránku

Kdo by neznal majoránku? Tato bylinka je součástí tuzemské kuchyně věky věků a byla by velká škoda dávat ji do jídel pouze v sušeném stavu, a to mnohdy od ne zrovna ideálních prodejců. Majoránka není z hlediska pěstování nijak náročná a můžete ji mít jak doma v truhlíku, tak i klidně v bylinkovém zá…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…