InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Tymián patří mezi zajímavé bylinky na zahradu i do bytu!

5. červen 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Bylinky na zahradu rozhodně patří a mohou fungovat jako zdroj vitamínů, jež lidský organismus ke svému zdravému rozvoji nezbytně potřebuje. Mnozí lidé pěstují bylinky taktéž v bytech a rodinných domech za okny. Stačí k tomu pouze květináče, zemina a semínka. Teplo v interiéru je dostatečné. Zahradní bylinky rostou nejčastěji ve velkých keřích a jedná se o takové rostliny, které jsou schopny odolat tvrdším podmínkám. Mezi bylinkami, které lidé ve střední Evropě pěstují spíše v interiéru, patří bezesporu tymián. Jeho oblíbenost neustále stoupá, a proto je třeba si říct něco o jeho přednostech.

Pěstování tymiánu a jeho lidové názvy

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Co se týká růstu, nevyžaduje tymián pěstování nikterak náročné. Tymián se může pěstovat v podstatě stejně jako i jiné bylinky v květináči. Tymián lze používat jak v čerstvém stavu, tak i v sušeném. Ostatně jako koření se tato bylinka sbírá v období od května do srpna. Suší se v poměrně silných vrstvách jak na slunci, tak i v umělém prostředí. Pro tymián se užívá mnoho různých názvů. Jsou jimi například mateřídouška římská, mateřídouška vlašská, démut, thým vonný anebo tymiánek.

Proč si lidé oblíbili k pěstování tymián?

Ve Francii je tymián nazýván penicilem chudých. Dělo se tak hlavně díky tomu, že jde o jednu z nejlépe antibioticky působících bylinek vůbec. Řadí se mezi nejznámější léčivé bylinky vůbec. V lidovém léčitelství se tymián používá hlavně k léčbě chorob horních cest dýchacích, bronchitidě a taktéž kašli. Co se týká samotných léčivých látek, které tyto bylinky obsahují, jsou jimi zejména tymol, linalol, borneol, cineol, organické kyseliny a celou řadu flavonoidů.

Konkrétní využití tymiánu

Bylinky v kuchyni umí dělat doslova divy. Tymián rozhodně není výjimkou. Moderní bylinková zahrada poskytne čerstvé rostlinky a následně již jen stačí správná úprava. Z tymiánu se poměrně často vaří čaj, který se obohacuje o med. Vyrobit si lze také domácí tymiánové kapky, které vznikají luhováním tymiánu v alkoholu. Tymián lze využít také k inhalaci, čímž dojde k uvolnění dýchacích cest. Z dalšího využití tymiánu jmenujme jeho blahodárné účinky na pokožku, které se projeví po absolvování koupele v tympánové lázni. K lázni lze použít jak tymiánu sušeného, tak pochopitelně i čerstvého, přičemž v druhém případě bude lázeň účinnější a kvalitnější.



Hodnocení

3.56 hvězdiček / Hodnoceno: 16x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Kejklířka patří mezi velmi zajímavé balkónové květiny

Kejklířka patří mezi velmi zajímavé balkónové květiny

Při výběru nějaké balkonové květiny je třeba být na pozoru, jelikož některé z nich umí z balkonu udělat překrásnou zahradu a naopak některé z nich jsou již tak zevšednělé, že je nemá cenu vůbec vysazovat. Jednou z moderních balkonových květin je Kejklířka. Tato rostlina je mnohým pěstitelům spíše zn…

Chmel řadíme mezi zajímavé popínavé rostliny

Chmel řadíme mezi zajímavé popínavé rostliny

Česká republika patří mezi pivní velmoci a jen úplný pivní analfabet neví, že jednou z přísad činících pivo takovým lahodným nápojem, jaký bezesporu byl a je a bude, se stal chmel. Tato jednak užitková a jednak také popínavá esteticky zajímavě vypadající rostlina si již našla místo na nejedné zahrad…


Vistárie patří mezi oblíbené popínavé rostliny

Vistárie patří mezi oblíbené popínavé rostliny

Mezi nejatraktivnější popínavé rostliny se bezesporu řadí vistárie čínská. Skutečnost je taková, že se jedná o rostlinu, která není až tolik pěstována především skrze psí víno. To je jakousi stálicí u popínavých rostlin v ČR a volí jej neustále hodně lidí. Nádherné trsy květů a také hezké listy či c…

Plíseň patří mezi základní choroby rajčat!

Plíseň patří mezi základní choroby rajčat!

Rajčata jsou skvělou plodinou, na níž se těší prakticky skoro každý zahrádkář! Srdce jistě zaplesá, když uvidíte ve vaší zahradě na rostlinách už malé zelené plody, které se pomalu zvětšují. Všemu ale učiní přítrž to, když se na rajčatech začnou objevovat nepříjemné skvrny, které znehodnotí jak samo…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…