
Několik rad k zazimování muškátů
17. listopad 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2Muškáty jsou krásné květiny, které mohou zdobit nejeden parapet na okně anebo někde na balkoně či v pergole. Je možné je využít prakticky všude v zahradních prostorách či v ostatních částech exteriéru. Jejich krása se ovšem projevuje prakticky pouze v období, kdy kvetou. Přes zimní období pochopitelně muškáty kvést nenajdeme. Naopak je nutné tyto krásné květiny nechat precizně zazimovat. Podívejme se tedy jak na muškáty právě v zimním období. Určitě je nutné říct, že zazimování je důležité, jelikož jak muškáty, tak i pelargonie jsou na mráz velmi alergické.
Velmi důležitý výběr místa pro přezimování
V první řadě ještě předtím, než budete dělat cokoli jiného, je nutné mít představu o tom, v jakém prostředí muškáty přezimují. Naprostým základem pro zazimování muškátů je stoprocentně místnost, která není vystavena mrazu. Mimo teplotu je velmi důležité také to, aby bylo v dané místnosti dost světla. Dobré je nechat zazimovat muškáty třeba ve skleníku, nicméně musí být temperovaný. V opačném případě je zazimování neefektivní a muškáty zmrznou.
Jak přesně zazimovat muškáty?
Postup zazimování muškátů se u mnohých pěstitelů liší, nicméně vynětí rostlin z květináčů a uložení v novinách již není zrovna v současnosti moderní. Ideální je nechat zazimovat muškáty i s květináčem. U převislých muškátů bychom měli zastřihnout výhony cca na nějakých 15 centimetrů. U vzpřímených muškátů a také některých dalších podobných květin je zapotřebí pouze odebrat listy, které jsou zažloutlé a zetlelé či uschlé. To samé platí i o zaschlých květech.
Teplota pro zazimování a dalších pár rad
Teplota, která se jeví jako ideální pro zazimování muškátů, se pohybuje kolem 10 stupňů Celsia. Zálivka by měla být pro toto období úplně minimalizována a muškáty je třeba zlehka zalít zhruba jednou až dvakrát měsíčně. V případě přílišného zalévání může dojít k hnilobě muškátů. Během února a března je zapotřebí zkontrolovat stav zazimovávaných muškátů anebo jiných podobných květin! Muškáty bychom neměli více než dva roky pěstovat ve stejném substrátu.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Andy
pondělí, 5. prosinec 201123:18
Muškáty pěstuju už spoustu let, osvědčilo se mi je zazimovávat ve sklepě. Před zimou oštípu oschlé listy a stonky a truhlíky přesunu do sklepa se zeleninou. Výhodou je, že je mám celou zimu pod dohledem, podle potřeby malinko zalévám a na jaře je vezmu tak, jak jsou a naaranžuju na terasu.
Napsal: Andy [Odpovědět]
Ludmila
úterý, 8. říjen 201310:35
Dobrý den, zazimovávám muškáty a hledám vhodné stanoviště. Mám sklep,kde e tma a teplota kolem cca 16°C,nebo klasická obývaná místnost se světlem a teplota 21°C co e pro ně lepší? tma nebo světlo, edná se o muškáty iž ostříhané v truhlíku.Děkuji Ludmila
Napsal: Ludmila [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints