InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Ptáme se odborníka – Trendy ve výrobě oken

18. květen 2015 - Rubrika: Poradna - Autor: ProSEO Media - Komentáře: 1

Před téměř dvěma desítkami let začal v ČR velký boom stavebních rekonstrukcí, k tomu neodmyslitelně patří také výměna oken. Kam se za těch 20 let posunul trh, jaká jsou dnešní okna, co zákazníci nejvíce žádají a mají bílá plastová okna své nejlepší roky již za sebou? Zeptali jsme se Ing. Mileny Tomčíkové produktové manažerky tradiční české značky OTHERM.

Jaký je trh oken v ČR dnes a jak překonali „okenáři“ krizi, která v minulých letech postihla stavebnictví v ČR?

Ing. Tomčíková: Především je dnes více konsolidovaný. Když se podíváme na stále největší segment plastových oken, tak před r. 2008 bylo v ČR několik stovek výrobců. Především těch malých, kde výroba spočívala ve svařovacím automatu „v garáži“. Poptávka ale byla velká a uživili se všichni.

Pak přišel rok 2010 a s ním propad v řádu desítek procent. Řada malých výrobců nevydržela, pokud v oboru pokračovala, pak často jen jako dodavatelé oken z větší části levné zahraniční produkce. Ale skončila i řada velkých a dokonce největších výrobců. Boj o zákazníka a cenu se naplno rozhořel, zákazník sice často dostane doslova „astronomickou slevu“, ale všechno má své „ale“.

Kvalita plastových oken je totiž ukryta uvnitř a pokud někdo mimořádně levně prodává, musí někde ušetřit. Stále se na nás obrací řada lidí, kteří před pár lety koupili nová plastová okna neuvěřitelně výhodně a dnes mají problémy.

PoradnaPoradna

Je těžké obstát dnes na trhu?

Ing. Tomčíková: Pochopitelně ano, hlavně zákazníci se naučili tlačit na cenu. Ale kvalita je kvalita, pokud na ni rezignujete, dříve nebo později se to obrátí proti vám. Proto OTHERM sází na vlastní výrobu, a to všech nabízených oken.

Plastová okna vyrábíme v závodě v Husinci, dřevěná a dřevohliníková okna v provozech ve Velkém Meziříčí a v Zašové, hliníková okna se vyrábějí v Lázních Toušeň. Je to sice náročné, ale umíme si pohlídat kvalitu a pokud náš zákazník chce vidět, jak se právě jeho okna vyrábějí, rádi mu to ukážeme. Zákazníci často navštěvují třeba závod ve Velkém Meziříčí, kde je moderní provoz na výrobu eurooken.

Co plastová okna, mají své nejlepší roky za sebou?

Ing. Tomčíková: V tuzemsku je to stále nejžádanější produkt. Plastová okna koupí téměř ¾ našich zákazníků, dřevo sice rok od roku roste, ale plast stále vede. V současné době jsou populární třeba šedá plastová okna, která na první pohled připomínají hliník. Ale jinak bílá barva i dřevodekory jsou stále populární.

Plastová okna poskytují výborný poměr cena kvalita, tepelnou úporu poskytnou stejnou jako dřevěná okna a nemusíte se starat o jejich povrchovou úpravu. Pokud se k nim „slušně chováte“, staráte se o jejich čistotu a jednou za rok zkontrolujete a promažete kování, vydrží desítky let. Dřevo má prakticky neomezenou životnost, ale přeci jenom je potřeba starat se o povrchovou úpravu. Divili byste se, kde všude byste našli plastová okna, třeba do moderních dřevostaveb jsou velmi žádaná.

Jsou dnešní plastová okna jiná než před 20 let?

Ing. Tomčíková: Samozřejmě že ano. Plastové profily za tu dobu výrazně zvětšily svojí stavební hloubku, protože ta odpovídá za úsporu tepla, čili jsou mnohem úspornější než dříve. Neplatí to známé klišé, že čím více komor tím lepší plastová okna.

V nabídce jsou plastová okna, která svými parametry vyhovují požadavkům pasivních domů. Z plastových profilů můžete vyrábět atypická okna a také v poslední době velmi oblíbené zdvižně posuvné systémy tzv. HS Portal. Ale stále je to plast, i když zpevněný ocelovou výztuhou a tak má například omezení z hlediska velikosti vyráběných prvků. U větších rozměrů oken a dveří se vždy zabýváme statikou prvku. Neprodali bychom zákazníkovi třeba velká okna bez dostatečně zesíleného zasklení. Máme své zkušenosti a víme, co naše výrobky vydrží. Musí zákazníkům dobře sloužit i za desítky let.

 

Trendy ve výrobě okenTrendy ve výrobě oken

 

Jakým směrem se budou plastová okna vyvíjet v budoucnu?

Ing. Tomčíková: Můžeme říci, že dnešní tepelně izolační vlastnosti plastových oken jsou opravdu výborné, prakticky na hranici možností – přeci jenom okno není zeď. Nelze čekat, že výrobci budou přicházet se stále úspornějšími a úspornějšími okny. Ale zlepšení jsou stále například vyplnění komor tepelnými izolanty, nový typ ocelových výztuh s vloženou pryskyřicí a tedy s přerušeným tepelným mostem.

Jsou zde i některé technologické inovace z hlediska svařování a samozřejmě nabídka designu ať už z tvaru nebo barev. Stále se pracuje na zlepšení kvality montáže, protože ta je minimálně stejně tak důležitá jako kvalitní okno. Na zlepšeních stále pracujeme nejenom my jako výrobci plastových oken, ale i dodavatelé plastových profilů. Bude se rozšiřovat také nabídka materiálových kombinací, konkrétně u plastu například plastohliníková okna atd. Stále je co zlepšovat.

Děkujeme za rozhovor a přejeme značce OTHERM mnoho spokojených zákazníků.Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

kvalitna tieniaca technika

pátek, 22. leden 2016
13:15

Zaujimavy a poucny clanok, na kazde okno patri vsak tieniaca technika, na ktoru je potrebne brat ohlad v kazdom smere, rovnako tak je potrebene vyberat kvalitne prvky ako zaluzie a rolety, zaroven si musi kazdy zvazit kolko chce do toho investovatČtěte také...

Venkovní zastínění oken pro zvýšení tepelného komfortu v domácnosti

Venkovní zastínění oken pro zvýšení tepelného komfortu v domácnosti

V parných letních dnech je sice příjemné si posedět na terase domu nebo na zahrádce, nicméně ne každý z vás má takovou možnost. Ti, kteří nemají u domu prostor pro posezení, musejí vzít zavděk interiérem domácnosti. Tam však v létě může být nepříjemné vedro, a to zvláště tehdy, svítí-li vám dovnitř …

Postup při výrobě adventního věnce

Postup při výrobě adventního věnce

Adventní věnce prostě a jednoduše k samotným Vánocím patří a atmosféra bez kvalitních vánoční dekorace by určitě nebyla dokonalá. Pokud si člověk sestrojí adventní věnec svépomocí, určitě toho nebude litovat, jelikož se bude jednat o krásný originál, jež bude zdobit interiér anebo exteriér domu dosl…


Nové trendy při zavlažování zahrady

Nové trendy při zavlažování zahrady

Zavlažování zahrady je velmi důležitou součástí péče, kterou jí musíme věnovat. Pakliže by trávník a květiny na zahradě neměly dostatek vláhy, zahrada by zejména v sušším období po čase vypadala spíše jako vyprahlá sahara. Dnes už se ale nemusíte trápit tím, že budete neustále běhat po zahradě s kon…

Sazenice jahod a moderní trendy v pěstování jahod

Sazenice jahod a moderní trendy v pěstování jahod

Najde se jen velmi málo lidí, kteří by nemilovali jahody. Často se setkáváme s tím, že jahody koupené v obchodě nejsou kvalitativně zrovna na výši. Ideálním řešením se jeví sadba jahody vlastní. Pěstování jahod ze sazenice je velmi jednoduché, jelikož stačí rostlinu pouze zasadit do země a pak se o …[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …