
Fóliovníky a jejich typy
22. březen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2Na jaře jsou z pohledu pěstování různých plodin velmi důležité různé prostředky pro rychlení jejich růstu. Ideální záležitostí se jeví zejména zahradní skleník. Ten ale často stojí nemalé peníze a také čas, který zabere jeho postavení. Popravdě řečeno, existuje i řada jednoduchých skleníků, jež se dají sehnat v různých supermarketech se zahradním tovarem, nicméně jejich kvalita bývá velmi často pochybná a rezavějící nádheru na své zahradě nechce mít pravděpodobně nikdo. Ideální volbu proto představují fóliovníky.
Základem pro fóliovníky je logicky fólie!
Na trhu najdeme hned několik typů fóliovníků lišících se především velikostí a různými vlastnostmi konstrukce. Velmi důležitá je pro fóliovník kvalita fólie, z níž je vyroben. Efektem se fóliovník podobá skleníku, jelikož plodiny pod ním vysazené rostou mnohem rychleji a zahrada dá tím pádem své plody již mnohem dříve než při klasickém vysazení. Prvním typem fólie je fólie standardně prodávaná. Její síla se pohybuje kolem 0,1 milimetru a je schopna vydržet pouze jednu sezonu. Touto fólií bývají pokrývány nejlevnější fóliovníky. Dražší typ fólie je silný 0,2 milimetru a vydrží zpravidla 2 sezony. Třetí možností je koupě nejlepších fólií, které jsou schopny vydržet v rozmezí od 3 do 7 let. Disponují takzvanou třívrstvou fólií anebo jinou moderní technologií.
Nejlepší zahradní fóliovníky
Kvalitní zahradní fóliovníky se vyznačují třemi různými vrstvami zaručujícími jejich dlouhou životnost. Zvnějšku je třívrstvá fólie vybavena UV stabilizátory, které jsou schopny zabránit rozpadnutí fólie slunečním svitem a rozmary počasí. Střední vrstva je charakteristická existencí etylvinyl acetátu. Právě tato látka je schopna efektivně zabránit průniku tepla až o 20 procent. Díky tomuto zůstává i v noci uvnitř fóliovníku poměrně přijatelná teplota a rostliny i při menších mrazících nepomrznou. Třetí vrstva řeší srážení vody do kapek. Nedochází tak ke klasickému zakapávání za fólii.
Fóliové kryty nenahradí klasické zahradní fóliovníky!
Fóliové kryty slouží spíše jako zahradní doplňky než cokoliv jiného. Vypadají jako jakési tunely, jejichž stěny jsou tvořeny fólií. Nejvíce se používají velmi brzy zjara, jelikož právě tehdy potřebujeme, aby nám menší rostliny či sazeničky rychleji vyrostly. Později, když už jsou rostliny vyšší, tak se jednoduše odstraní. Ideální jsou tyto fóliové stříšky pro pěstování zeleniny nízkého charakteru, jako jsou třeba okurky či ředkvičky. Zakoupit se dají již od 2 000 korun.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Foliovníky
úterý, 14. leden 201413:42
Jak je to s jednovrstvými, dvouvrstvými a třívrstvými foliemi? Vyplatí se investovat do třívrstvé nebo je to už zbytečné? Případně jaký je rozdíl mezi dvojvrstvou a dvojitou dofukovanou folii ?
Napsal: Foliovníky [Odpovědět]
Bula
středa, 15. leden 201413:09
<strong>to Foliovníky:</strong> Odpověď je pomerně jednoduchá - dvou a třívrstvé folie jsou spojene do jedne folie. napriklad to muže vypadat takto:
Vnější vrstva obsahuje velké množství UV stabilizátorů a udržují fólii po dlouhou dobu mimořádně pružnou. Prostřední vrstva obsahuje etylvinyl acetát (popřípadě měď), který snižuje prostup tepla přes fólii až o 20%. To způsobuje pomalejší ochlazování v noci. Třetí, vnitřní vrstva zabraňuje srážení vody do kapek, voda po vnitřní straně stéká jako po skle dolů, a zakapávání je minimální, což chrání rostliny před zvýšeným výskytem houbových chorob.
rozdil mezi dvouvrstvou a dvojitou dofukovanou je v tom, bud date jednu folii dvouvrstvou a nebo dve folie 1-2či3vrstvé a mezi ně nahanite vzduch jako dalsi izolaci.
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints