InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Pěstování tymiánu je zábava

22. leden 2015 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

O tom, jak vypadá tymián, nemá smysl nijak zdlouhavě diskutovat. Tato bylina se totiž řadí mezi v tuzemské kuchyni nejvyužívanější koření, která dokážou především bramborám dát doslova jedinečnou chuť. Pokud si nechcete kupovat drhnutý ne příliš kvalitní tymián v některém ze supermarketů, pak určitě využijte možnosti vypěstovávání vlastní rostlinky, která vám bude jednak dělat radost a jednak jí budete moci využít kdykoli, když budete připravovat pokrm, v němž by si tymián mohl najít své místo. Podívejme se tedy na základní aspekty pěstování tymiánu přehledně.

Vysévání tymiánu

Tymián obecný se dokáže dorůst výšky až okolo 30 centimetrů. Ke svému růstu potřebuje především stanoviště na slunci a dostatečně propustnou půdu. K výsevu této bylinky dochází na jaře, a to do sadbovače s kvalitním výsevním substrátem. Přepíchávat semenáčky bychom měli až v momentu, kdy je bude možné uchopit do prstů. Květináčky se sadbovým substrátem by měly mít průměr zhruba 8 cm. Koncem dubna mohou jít rostlinky už klidně ven na zahrádku.

Pohodlné množení tymiánu

Tymián lze množit pohodlně řízkováním. Boční výhony odřízneme včetně uzliny a na konci jara je můžeme dát do půdy. Učinit tak můžeme i dříve, nicméně jen v interiéru skleníku či pařeniště. Řízky je vhodné umístit do nádobek, v nichž bude směs písku s perlitem, a to v poměru 1:1. V pařeništi bezpečně nové rostlinky zakoření.

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Tymián v kuchyni na mnoho způsobů

Kuchyňské využití tymiánu je opravdu multifunkční. Začít bychom mohli například ovocnou šťávou, které dá nasekaný tymián dokonalou chuť se vším všudy. Zálivky, pikantní omáčky, či grilovaná zelenina si toto koření doslova vyžadují. Pokud před pečením posypete tymiánem maso, setkáte se stoprocentně se skvělou odezvou v podobě šťavnaté a chutné pečeně. V marinádách a paštikách tymián vynikne skutečně skvostně.



Hodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Trampolíny aneb zdravá zábava pro vaše děti

Trampolíny aneb zdravá zábava pro vaše děti

Jestliže jste majitelem aspoň nějakého malého kousku zahrady, stojí za to zvážit, zda travnatou plochu nevyužijete k tomu, že zde pro své děti postavíte trampolínu na skákání. Na kvalitní trampolíně se dá totiž dovádět velmi mnoho ho

Pěstování cibule

Pěstování cibule

Výsadba cibule není v našich podmínkách ničím zvláštním, a dokonce by se dalo říct, že jde o jakýsi standard většiny zahrad v České republice. Cibule se stala velmi rozšířenou plodinou zejména díky svému poměrně všestrannému kuchyňskému použití a také díky množství vitamínů a tělu prospěšných látek,…


Pár slov k pěstování majoránky

Pár slov k pěstování majoránky

Majoránka patří mezi nejznámější druhy bylinek, které se používají v kuchyni. Její pěstování ještě stále není v našich končinách ryze tradiční záležitostí, jako je tomu třeba u pěstování pažitky anebo u jiných známých bylinek. Pěstování majoránky přitom není až tolik složitou záležitostí. Stačí o ně…

Pár rad k pěstování bambusu

Pár rad k pěstování bambusu

Pěstování bambusu u nás ve středoevropských podmínkách nemá příliš hlubokou tradici, nicméně i tak můžeme říct, že tato původně asijská rostlina najde jistě uplatnění a není od věci si něco o jejím pěstování prozradit. Pěstitelů bambusu není velké množství, nicméně najít inspiraci jistě jde na mnohý…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…