InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Zazimování pelargónie a přezimování fuchsie

26. listopad 2010 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Krásné květiny jak na zahradu, tak i za okna zcela jistě patří. Výjimku nemohou tvořit ani pelargónie a fuchsie. Oboje dvoje květiny jsou spíše považovány za balkónové rostliny. Problém v jejich pěstovánín představují nejčastěji mnozí škůdci. Zima se na nich ovšem může podepsat také hodně nagativně. Proto je nutné se zamyslet nad tím, jakým způsobem zařídit zazimování obou dvou rostlin. Podívejme se tedy na přezimování a techniky zazimování pelargónie a fuchsie zblízka.

Přezimování pelargónie

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Pelargónie většinou nejsou prvními mrazíky zasaženy, nicméně je třeba je opatřit nějakým poklopem, aby byly do značné míry ochráněny. Pelargonie je třeba přenést do tepla přibližně do konce měsíce září. Ze zimních zahrad, kde se snižuje teplota, je třeba je odebrat později. Co se týká pěstování nových rostlin, je ideální je pěstovat z řízků. Tedy alespoň v případě, že konkrétní člověk nedisponuje velkým prostorem. Jinak je možné pochopitelně květiny vypěstovat i ze semen. Po letním období je třeba rostliny na zimu zabalit a pokrátit kořeny na délku pohybující se od 5 do 8 centimetrů. Výhonky by měly mít zhruba 10 centimetrů. Pak je možné dát pelargónie do květináče. Rostliny je možné dát i do bedniček zhruba 15 centimetrů do hloubky. V zimě je třeba tyto rostliny zalévat tak, aby půda nevyschla.

Přezimování fuchsie

Různé druhy fuchsie jsou různě odolné vůči chladu a mrazu. Určité druhy jsou hodně otužilé, konkrétně se jedná třeba o kultivar F. magellanica. Jsou tak schopny přežít i venku. Většinu choulostivých fuchsií je nutné vyzvednout zvenku ke konci podzimu a přesadit je do květináčů. Je nutné také vyštípat zelené špičky a odstranit listy, které již nejsou životaschopné.

Pozor na choroby obou těchto kvetoucích rostlin!

Choroby a škudci jsou u pelargónií i fuchsií poměrně časté. Velmi nepříjemná je například šedá plíseň pelargónií. Způsobena je zejména nadměrnou vlhkostí a také velkým naměstnáním rostlinek na sebe. Napadené listy je třeba neprodleně odstarnit. Z dalších nepříjemných onemocnění pelargónií a fuchsií jmenujme ještě rez pelargónií a hnilobu stonků těchto rostlin. Obvyklé jsou bohužel také mšice anebo molice.



Hodnocení

4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak na pěstování fuchsie?

Jak na pěstování fuchsie?

Vypěstovat si krásné květiny na své vlastní zahradě je mnohdy poměrně složitou záležitostí. V případě, že se zvolí nějaký nenáročný druh květin, je ovšem velmi pravděpodobné, že se dopracují ke zdárnému výsledku i méně zdatní zahradníci. Jedním z takovýchto druhů květin jsou zcela jistě také fuchsie…

Jak na pěstování fuchsie

Jak na pěstování fuchsie

Fuchsie je velmi oblíbená květina, zejména díky svým barvám květů a mnoha tvarům. Velice dlouho kvete, takže od jara do podzimu mohou tyto překrásné květiny zdobit vaše balkony či terasy. Vybrat si můžete fuchsie keříčkové, převislé nebo na kmínku. Pěstování a péče o fuchsie není zcela jednoduchá, j…


Několik rad k zazimování muškátů

Několik rad k zazimování muškátů

Muškáty jsou krásné květiny, které mohou zdobit nejeden parapet na okně anebo někde na balkoně či v pergole. Je možné je využít prakticky všude v zahradních prostorách či v ostatních částech exteriéru. Jejich krása se ovšem projevuje prakticky pouze v období, kdy kvetou. Přes zimní období pochopitel…

Jak na zazimování bazénu

Jak na zazimování bazénu

Zazimovat bazén není nic složitého. Pokud vlastníte menší bazén, zvládnete to sami. Máte-li však větší bazén se složitějším příslušenstvím, doporučujeme se při jeho zazimování obrátit na odborníka. Přečtěte si, co všechno musíte při zazimování bazénu udělat.



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…