InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Bělásek zelný je zdatný škůdce! Poradíme, jak na něj…

17. červen 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1

Když bychom měli jmenovat nejznámějšího škůdce, který si libuje zejména v pojídání zelí a různých podobných plodin, jako jsou třeba kedlubny anebo kapusta, tak by jím zcela jistě byl bělásek zelný. Přívlastek zelný dostal tento bělásek zejména díky tomu, že jeho housenky milují právě zdravou stravu tohoto typu. Mnohé jiné druhy motýlů mají také housenky, nicméně ty si raději pochutnají na rozličných plevelných rostlinách, takže samotným zahradníkům v podstatě nijak nevadí. Pokusme se zmapovat, odkud vlastně bělásek zelný přišel a jak na něj.

Kde všude se vyskytuje bělásek zelný?

Ochrana zahradních rostlin a stromůOchrana zahradních rostlin a stromů

Bělásek zelný v současné době obývá prakticky celou Evropu a také velké množství asijských zemí. Dokonce již byl rozšířen i do Jižní Ameriky. Výskyt tohoto druhu motýla je velmi hojný, za což bělásek zelný vděčí zejména tomu, že je schopen bez újmy žít i v klimatických podmínkách, ve kterých by jiné druhy motýlů anebo živočichů všeobecně měli pramalou šanci přežít. Bělásek zelný se živí buď brukvovitými plody pěstěnými člověkem anebo jinými plevelnými rostlinami, z nichž dovedou absorbovat látky, díky kterým odpuzují své přirozené predátory a stávají se tak prakticky neohrozitelnými.

Larvy, housenky a zdravá strava

Poznat běláska zelného by neměl být nijak velký problém, jelikož tento motýl je typický tím, že má na špičkách svých křídel typické černé tečky. První generace bělásků má většinou nažloutlou barvu. Housenky běláska zelného jsou schopny zeleninu dokonale znehodnotit jak tím, že ji okoušou, tak i svým trusem. První generace bělásků se na zahradách vyskytuje od počátku května do počátku června a druhá generace terorizuje zeleninové záhony od července do srpna. Samička klade na listy vajíčka po několika kusech a housenky se po vylíhnutí většinou drží při sobě.

Jak na běláska zelného?

Pokud se nechcete spoléhat na bio kvalitu vaší zeleniny, tak použijte insekticidy, které housenky bez problémů vyženou, jelikož ty se nacházejí zpravidla pouze na povrchu listů. Jestliže chcete postupovat ryze v souladu s přírodou, pak je ideální přilákat co nejvíce přirozených nepřátel housenek- ptáků. Housenky také napadá třeba lumčík žlutonohý. Není také špatné zasadit na záhonek nějaké hodně aromatické rostliny, mezi které řadíme třeba bylinky jako rozmarýn anebo mateřídoušku. Starý trik spočívá také v tom, že se na rostliny nasype drť z vaječných skořápek.



Hodnocení

2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Honza

neděle, 24. červen 2018
11:12

Na obrázku není bělásek, ale kriticky ohrožený Jason dymnivkový...


Napsal: Honza [Odpovědět]


Čtěte také...

Jaký typ markýz zvolit? Poradíme vám

Jaký typ markýz zvolit? Poradíme vám

Venkovní markýzy patří mezi vyhledávané prvky exteriérové stínící techniky. Za letních veder svým majitelům poskytují příjemný stín, za deště ochranu před mokrými kapkami, a zároveň dokážou neobyčejně zvelebit vzhled fasády. Pro každý dům je však vhodný jiný konstrukční typ, rozměr i design.

Mandelinka bramborová je škůdce, kterého se lze vyvarovat jen stěží!

Mandelinka bramborová je škůdce, kterého se lze vyvarovat jen stěží!

Velmi nepříjemný a často proklínaným škůdcem napadajícím zejména bramborovité rostliny je právě mandelinka bramborová. Tento malý brouk dovede jak sám, tak ve fázi larev vykonat na zahradě velkou neplechu. Mandelinka bramborová je vzhledově naprosto notoricky známá, nicméně pro přesnost… Jedná se o …


Tradiční hlávkové zelí plné vitamin na zahradě

Tradiční hlávkové zelí plné vitamin na zahradě

Vitamíny je zapotřebí dávat organismu prakticky neustále a jednu z možností, jak svůj organismus zásobit vitamíny i v případě, kdy již na zahradě není žádná zelenina, představuje hlávkové zelí. Skutečnost je taková, že hlávkové zelí určitě není od věci nakupovat zejména v podzimním a raně zimním obd…

Jaká úskalí skýtá pěstování marihuany?

Jaká úskalí skýtá pěstování marihuany?

Možná se tomu mnozí mohou divit, ale i marihuana může být ohrožena zahradními škůdci! Tato „zakázaná nezakázaná“ rostlina umí z pohledu svého pěstování taktéž někdy řádně pozlobit. Míra ochrany této rostliny pochopitelně závis na tom, kde ji člověk pěstuje. Jestliže je marihuana zasazena do zimní za…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jarní postřiky stromů je třeba uskutečnit včas!

Jarní postřiky stromů je třeba uskutečnit včas!

Ochrana ovocných stromů a keřů je velmi diskutovanou záležitostí. Zejména v jarním období, kdy se stromy pomalu, ale jistě chystají k rozpuku, je třeba vybrat ten správný postřik a jednotlivé stromy jím ošetřit. Problém je v tom, jaký postřik ovocných stromů ovšem zvolit! Postřiků je v nabídce obcho…