InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Kořenová zelenina a její nejčastější choroby

18. duben 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Pěstování kořenové zeleniny má nejen v České republice obrovskou tradici a vypěstovat si takový salát, mrkev anebo petržel a další kořenovou zeleninu chce prakticky skoro každý majitel zahrady. Pěstování kořenové zeleniny není nijak složité, pozor je ovšem třeba si dát na různé choroby, kterými může být kořenová zelenina napadena. Podívejme se na jakýsi základní přehled nejčastěji se vyskytujících onemocnění většiny kořenové zeleniny. Vše si přehledně rozčleníme dle samotného původu konkrétní choroby.

Choroby bakteriálního původu

Bakteriálních chorob není u kořenové zeleniny až tak velké množství, a proto uvádíme pouze takzvanou mokrou hnilobu kořenů. Ta postihuje například mrkev, pastiňák anebo křen či jinou kořenovou zeleninu. Na spodní straně kořenů jsou u napadených druhů k vidění vodou nasáklé skvrny. Rostlina napadená touto chorobou působí hodně povadle a unaveně. Přenos choroby zajišťuje většinou osivo.

Choroby fyziologického rázu

U mnohé kořenové zeleniny se vyskytuje praskání kořenů. Praskání kořenů způsobuje přemíra vlhkosti u konkrétní kořenové zeleniny. Často si prasklin všimneme až při období sklizně. Buď jsou již zaceleny, anebo jsou zpravidla napadeny ještě hnilobou. Hodně časté je takzvané zelenání hlav různých plodin. Většinou je velmi patrné zejména u mrkve a také u brambor! U mrkve je zelená barva způsobena příliš těžkými půdami pro její pěstování. U brambor je možné zelenání předejít dostatečným a hlubokým prokypřením půdy. K zelenání dochází také tím, že jsou plodiny skladovány v příliš prosvětlených sklepních prostorách. Z dalších chorob fyziologické rázu bychom měli jmenovat deformované plody, které vznikají díky špatnému stavu půdy. Zapomenout nelze ani na háďátko kořenové. Jde o hlístice, kterým se daří zejména ve sklenících.

Ochrana zahradních rostlin a stromůOchrana zahradních rostlin a stromů

Houbové choroby

Houbových chorob je hned několik, přičemž hodně známá je například septorióza celeru. Ta se projevuje zejména šedohnědými skvrnami se žlutým lemováním. Skvrny postupem času získávají hnědou barvu a schnou. Nepříjemná je také třeba černá hniloba mrkve. Ta se projevuje černými skvrnami na plodech mrkve. Zapomenout bychom neměli ani na hlízečku obecnou.



Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Svilušky - nejčastější škůdci pokojových rostlin!

Svilušky - nejčastější škůdci pokojových rostlin!

Jestliže se bojíte, že by vaše pokojové rostliny mohli napadnout někteří škůdci, tak určitě zbystřete. Velmi často se vyskytující zhoubou pokojových rostlin a zimní zahrady je mimo sviluška. Tento hmyz v domácnosti dovede způsobit velmi nepříjemné škody. Ve venkovních prostorách svilušky nejsou scho…

Pozor na nepříjemné choroby paprik

Pozor na nepříjemné choroby paprik

Možná bychom nenašli oblíbenější činnost zahrádkářů u nás než je pěstování paprik. Jsou to právě papriky, které milujeme možná více než kteroukoli jinou zeleninu. Papriky jsou skvělé jak kvůli tomu, že obsahují velké množství vitamínů a látek, tak i skrze to, že jde o zeleninu, jež je velmi univerzá…


Choroby švestek, višní a třešní

Choroby švestek, višní a třešní

Máte-li rádi vaše ovocné stromy, tak byste určitě měli zbystřit, jelikož jsou to právě ony, které trpí spoustou různých nepříjemných onemocnění. Choroby švestek anebo choroby jabloní nejsou ničím neobvyklým, nicméně jejich podceňování se rozhodně nevyplácí. Zahrada plná nemocných stromů je obrazem n…

Na tyto dvě choroby vinná réva hodně trpí!

Na tyto dvě choroby vinná réva hodně trpí!

Vinná réva patří mezi z hlediska pěstování nejoblíbenější rostliny, a tak se není čemu divit, že spousta lidí dává obrovský pozor na to, aby vinná réva nijak netrpěla na rozličné choroby, které ji mohou postihnout. Ostatně když zadáte na internetu heslo vinná réva choroby, tak vám vyskočí spousta in…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…