
Mulčovací kůra jako nedílná součást spousty zahrad…
16. květen 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Velmi diskutovaným tématem mnohých lidí milujících zahradničení je bezesporu mulčovací kůra. Mulčování patří zcela jistě k jedněm ze základních způsobů ochrany rostlin před všudypřítomným plevelem. Skutečnost je ovšem taková, že zabránit plevelu v růstu je možné v současné době i několika jinými dalšími způsoby než je právě aplikace mulčovací kůry. Přesto ovšem spousta z nás nedá na smrkovou anebo borovou kůru dopustit. Odívejme se tedy na základní plusy a mínusy mulčovací kůry.
Základní plusy mulčovací kůry
V první řadě je třeba konstatovat, že základní devízou mulčovací kůry je jistě to, že je schopna efektivně zabránit prorůstání plevelu na místech, kde to nepotřebujeme. Mulčovací kůra také působí na oko člověka a estetiku určitého prostoru zcela určitě nikterak nenaruší tak jako třeba mulčovací fólie. Semena rostlin, které nejsou žádané, se jsou schopna usadit pouze na svrchní vrstvě, odkud je není problém dostat pryč. Mulčovací kůra je schopna také velmi dobře oddělit záhony od zatravněných prostor. Z ekologického hlediska se jedná o naprosto ideální přírodní materiál.
Důvody proč si nepořídit mulčovací kůru
V první řadě je nutné podotknout, že mulčovací kůra jakožto přírodní materiál pochopitelně láká mnohé drobné housenky a larvy, a tak není divu, že se do mulčovací kůry velmi často pouštějí ptáci, kteří v ní hledají potravu. Mnohdy ji mohou rozhrabat tak, že ji člověk pak nepozná. Určitě je třeba šetřit u mulčovací kůry se zaléváním ploch touto kůrou pokrytých. Dochází tak vlivem hromadění vlhkosti k zahnívání kořenů rostlin, které v kůře rostou.
Čeho je třeba se při mulčování vyvarovat?
Určitě je nutné při mulčování počítat zejména s tím, že mulčovací kůra po určité době slehne a bude nutné ji doplnit kůrou novou, která může vytvořit znovu kvalitní velkou vrstvu. Při zalévání je možné, že se při velkém proudu smíchá samotná mulčovací kůra se zeminou, což rozhodně není ideální. Jinak je třeba také vytipovat levný prodej mulčovací kůry. Mnohdy je v některých zahradnictvích předražená!

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
martin
středa, 19. březen 201406:46
Dobrý den, lze nějak zabránit, aby mulčovací kůra byla větším větrem vyfoukána ze skalky, nabo záhonů? Děkuji M.
Napsal: martin [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints