
Nastal čas vápnění trávníku
25. listopad 2013 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKaždá půda určitě není z hlediska svého pH prostředí optimální. I proto je zapotřebí se o ni starat. U trávníku jako takového tento fakt platí možná i několikanásobně. Chcete-li mít skutečně kvalitní trávník, je zapotřebí se o něj maximálně starat. Optimální je především měření pH půdy. To můžete učinit za pomocí indikačních regeneračních papírků, které jasně prozradí výsledek. Když smícháme vodu s půdou a papírek se zabarví zeleně, je půda neutrální. Při žluté barvě jde o karbonátovou půdu a červený odstín značí kyselost půdního prostředí. Proti tomu je vhodné se postavit.
Opakované vápnění trávníku
Jestliže máte kyselou půdu, je zapotřebí trávník přivápnit. Pokud si myslíte, že stačí pouze jedno vápnění trávníku, tak jste na omylu. Ideální je vápnění opakovat v pravidelných intervalech zhruba dvakrát až třikrát do roka. Zejména u silně překyselených půd je vhodné dávky vápnění zvýšit. V horských oblastech dochází k vyplavení užitečných látek z půdy díky ostrým dešťům, a tak je na místě i častější hnojení trávníku. Péče o trávník je tedy všeobecně vzato vcelku náročná, ale patří mezi základní zahradní práce.
Vápenatá hnojiva
Určitě je dobré vědět, jakým vápenatým hnojivem je optimální konkrétní trávník pohnojit. Většinou se jedná o látky, jako jsou hořčík, draslík anebo uhličitany vápníku. Důležité je si prohlédnout konkrétní balení, které jednoznačně prozradí obsah konkrétních účinných látek. Nosný by pro vás měl být obsah uhličitanů jako takových. Nejvíce se jich nachází v mletém vápenci a naopak nejméně v karbonátové písečné směsi.
Jak vápnit a co vápnění přináší
Vápnění půdy a trávníku jako takového můžete realizovat kdykoli, když není půda pod sněhem. Vápněte také pouze půdy, které mají kyselý charakter! To znamená, že u karbonátové půdy vápnění pozbývá jakéhokoli smyslu. Vápnit můžete jak směsí s vodou, tak i rozhozením vápenné směsi po povrchu trávníku. Mezi hlavní účinky vápnění se řadí především odbourání kyselosti v půdě. Dojde také ke zlepšení půdní struktury a o zefektivnění výživy rostlin a především trávníku, který vápníme.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints