InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Zahrada bez chemie, a přece bez škůdců?

12. září 2018 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článek

Jedovatá chemie je tím, čím svou zahradu rozhodně krmit nechcete. Jenže co dělat, když se na zeleninu a ovoce nastěhuje mšice? Když vám na zelí hoduje molice nebo když máte mrkev plnou chodbiček od pochmurnatky? Po chemii sahat nemusíte. Stačí se spolehnout na osvědčené babské rady.

Mravenci a mšice, to je nerozlučná dvojka

Mravenci škodí na zahradě minimálně třemi způsoby. Jednou tím, že ničí dozrávající úrodu ovoce, podruhé pro změnu tím, že si osadí ovoce i zeleninu mšicemi. A do třetice tím, že oslabují rostliny, pod kterými sídlí. Je tedy potřeba je držet na uzdě a nenechat přemnožit. Insekticidy na ně sice zabírají, ale babské rady také.

Mravenci mají rádi prášek do pečiva, jedlou sodu nebo i posyp z kuchyňských surovin, který se prodává jako bio prostředek na hubení mravenců. Tyto přípravky fungují mechanicky, to znamená, že mravence neotráví, ale prostě je rozervou zevnitř. A když zvládáte mravence likvidovat od brzkého jara, máte pokoj jak od nich, tak od všudypřítomných bezkřídlých mšic.

Když už jsou mšice nasazené

Ale ani když mravenci už stihli své kolonie mšic nasadit, není nic ztraceno a po chemii sahat nemusíte. Stačí jen smíchat teplou vodu, olej a prášek do pečiva. A tímhle roztokem mšice důkladně postříkat. Poměr je 5 litrů vody, 50 ml oleje a 3 prášky do pečiva (cirka 35 g). Postřik můžete směle použít i na přiletivší křídlatou mšici. Leták Kaufland vám prozradí, kdy je olej v akci – kupte ho najednou víc, abyste byli zásobení pro případ velkého náletu.

Mšice se pod vrstvou oleje udusí, protože dýchá povrchem těla. Bohužel se neudusí její vajíčka, takže postřik musíte zopakovat po vylíhnutí již nakladené generace. Olejový postřik funguje na všechen drobný hmyz, včetně svilušek nebo molic, které tak rády bydlí v košťálovinách.

Mšice na rostlináchMšice na rostlinách

Pochmurnatka, květilka, háďátko, zkrátka kaziči kořenové zeleniny a cibulovin

Další broučky můžeme od naší zeleniny odehnat snadno díky netkané bílé textilii. Pochmurnatka, květilka i háďátko kladou svá vajíčka do zeleniny, kterou ale nejdříve musejí najít. Z vajíček je pak larva, která prožere kus cibule, česneku, mrkve nebo ředkve či ředkvičky. Jistě jste už někdy měli červivé ředkvičky.

Když tomuto hmyzu svou zeleninu neukážete, nebude do ní moct nic naklást. A úspěch bude jistý. Jen musí být textilie položena tak, aby z ní zelenina nevyčuhovala, ale aby zároveň měla dost prostoru pro vlastní růst. Netkaná bílá textilie propouští většinu světla a lze přes ni zalévat. Proto není nutné ji často sundávat. Jen pozor na dlouhotrvající vyšší vlhkost, rostlinky by mohly začít uhnívat.

Mandelinka nebo slimák? Kupte bio přípravky

Velkou část boje proti mandelince nebo slimákům vám pomohou zvládnout bio prostředky. Na slimáky jsou v prodeji modré granulky složené ze železa a fosforu, díky kterým slimáci jednak zajdou a jednak vám ještě přihnojí zahradu.

Mandelinku si zase podáte přípravkem vyrobeným z látky, kterou tvoří bakterie specifického druhu. Produkuje ji jako odpadní látku svého metabolismu. A pouze mandelinka na tuto látku reaguje. Přípravek nese název Spintor a je schválen pro bio zemědělství. Bakterie, od které se látka čerpá, se běžně vyskytuje všude kolem nás. Když si pohlídáte Baumax leták, jistě Spintor ve výhodné nabídce najdete.

Děrovač salátů neboli dřepčík

Nesmíme zapomenout na všudypřítomné dřepčíky, kteří si libují v našich salátech, ve špenátu, v listech ředkvičky a na mnoha druzích zeleniny s jemnými listy. Naštěstí i s dřepčíkem je boj celkem snadný. On totiž nemá rád vlhko.

Takže když budete držet záhony stále zalité, zvlhčené (ale přitom vzdušné), dřepčíci vám tu hodovat nebudou. A odradíte tím i kočky, které rády proměňují čerstvě osetý a uhrabaný záhon v kočičí záchodek. Na vlhkém povrchu „trůnit“ nebudou.Hodnocení

1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jak se vybírá bazénová chemie?

Jak se vybírá bazénová chemie?

Každý, kdo má na své zahradě bazén, musí jednoduše přemýšlet o tom, jakým způsobem v něm udržovat krásnou modrou vodu. Určitě nikdo z nás se nechce koupat ve vodě, která byla k vidění v zahradním bazénu ve filmu Dědictví aneb kurvahošigurtentag. I proto je třeba volit opravdu kvalitní bazénovou chem…

Dokonalá zahrada

Dokonalá zahrada

Dokonalý domov a příjemná atmosféra může umocnit jedině dokonalá zahrada. Tu můžete mít i vy a to za pomoci skleníku. Dokonalé skleníky jsou k vidění na hobbypredajna.sk.


Botanická zahrada Praha nabízí nádhernou podívanou!

Botanická zahrada Praha nabízí nádhernou podívanou!

Jestliže máte rádi krásnou zeleň všude kolem sebe a skvěle upravenou zahradu s mnohými exotickými druhy rostlin, tak neváhejte! Botanická zahrada hlavního města Prahy vás zve na návštěvu! Vidět zde můžete v podstatě skoro všechnu rostlinnou krásu, která se na světě nachází. Zahrada se nachází v Praz…

Japonská zahrada je překrásným místem hodným návštěvy!

Japonská zahrada je překrásným místem hodným návštěvy!

Japonsko je bezesporu velmi tradiční zemí, která dala světu nejen gastronomické speciality typu sushi či technické vymoženosti. Jedná se o národ kulturně velmi vzdělaný. Dokladem tohoto tvrzení budiž například klasická japonská zahrada. Při vstupu na ni na člověka dýchne nejen tradice a historie tét…[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…