InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Jaro je tu a s ním i nezbytné prořezávání rostlin

27. březen 2015 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: PR inzerce - reaguj na článek

Březen je tu a sním konečně i jaro, které každý rok po zimě oživí nejen naši náladu, ale i naše zahrady a sady. Lidová pranostika sice praví, že březen, za kamna vlezem, ale každý zahrádkář Vám řekne, že právě v březnu je třeba naopak konečně vyjít ven a připravit zahradu na nadcházející růst, popř. na budoucí sklizeň, pokud pěstujete i něco dobrého. Tyto práce je možné rozdělit na několik kategorií, jako je přesazování, hnojení nebo zastřihávání a prořezávání, no a právě o způsobu a harmonogramu prořezávacích prací si nyní něco krátce povíme.

Když to vezmeme od těch největších zástupců na naší zahradě, tak druhá polovina měsíce března je už určitě vhodná na prořezávání mladších hrušní a jabloní, obzvláště těch bujněji rostoucích.

U každého prořezávání ovocných stromů mějme na paměti, že nám jde o zachování rovnováhy mezi růstem a plodností a zvláště u mladších stromků (do 4 až 6 let věku) bychom se neměli bát i poměrně radikálního prořezávání, pokud máme pocit, že se koruna nevyvíjí optimálním směrem nebo na stromu pozorujeme dlouhé přírůstky mimo osu koruny.

U starších stromů, pak přecházíme spíše k udržovacím řezům, které je dobré provádět ještě před rašením, tedy klidně koncem února či začátkem března. Na prořezávání stromů je pak dobré použít kvalitní ostré pily či zahradnické nůžky Okatsune 103, které aktuálně skladem nabízí společnost worksafety.cz. Tyto jsou díky své ostrosti vhodné na větve do průměru 25mm nebo na různé keře a popínavé rostliny, které začátkem jara také ocení Vaši péči.

To platí zejména o růžích a vinné révě, které se už nemohou dočkat nastupujících příznivých teplot. Pokud ve Vašem regionu už nehrozí silnější mrazy, můžete klidně odstranit ochranu proti chladu a začít růže a révu prostřihávat. U růží to není žádná velká věda, stačí zkrátka odstranit nezdravé nebo poničené větve a samotná rostlina už se postará o zbytek.

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Naproti tomu prořezávání vinné révy může být skutečným uměním a zde velmi záleží na účelu pěstování vína, zejména pokud jej pěstujeme na sklizeň. U okrasného pěstování vinné révy (s tím, že si samozřejmě sem tam kousek uzobnete) postačí ostříhat staré či nemocné větve, nicméně u pěstování na sklizeň je důležité révu důkladně prostříhat až na ústřední kmínek a dvě tzv. tažně, což jsou výhonky loňského dřeva z kmínku, a dále postupovat dle způsobu vyvazování, který volíme. I pro takové prořezávání Vám poslouží nůžky Okatsune 103.

U živých plotů je dobré v březnu upravit jejich výšku, čímž se v době růstu dosáhne jeho zhoustnutí. K tomu Vám nejlépe poslouží buď elektrické nůžky nebo praktické zahradnické nůžky na živý plot a keře Okatsune 217, taktéž od www.worksafety.cz. Díky delší čepeli s nimi bez problému dosáhnete i do méně přístupných míst uprostřed plotu či keřů, a tak odstraníte spoustu přebytečných či napadených větviček.

 

Jaro je tu a s ním i nezbytné prořezávání rostlinP
Prořezávání rostlin

U živého plotu pamatujte na to, že nejdříve se začíná s jeho výškou (je vhodné na oba konce plotu připevnit provázek, abyste mohli stříhat rovně) a následují vertikální řezy na úpravu jeho hustoty a tvaru. Krom živého plotu je samozřejmě dobře prostříhat všechny keře a to buď od napadených částí, tak i odstranit starší větve, které již plodily, popř. příliš dlouhé mladší větve, ať máte jistotu, že plody keřů budou v létě kvalitní.

Na jaře se Vám krom prostříhávání stromů, keřů a různých dalších rostlin, bude nepochybně hodit i umění prostřihávání bonsají. Tato tisíciletá dovednost se stala ikonickou díky nádherným tvarům, do kterých dobře střižené bonsaje rostou, a tak se i dnes rozšiřují řady jejích pěstitelů.

Jaro je tu a s ním i
nezbytné prořezávání rostlin

Prořezávání rostlin

Stromky vždy střiháme za druhým až třetím lístkem, vždy po růstu 6 lístků. Pro optimální zástřih bonsají jsou vhodné ostré a kvalitní nůžky s dostatečně dlouhou čepelí, aby se odstřižené části neroztřepávaly a stromkům nehrozila infekce. Japonský výrobce Okatsune přichází i pro tento případ s ideálním řešením, kterým jsou nůžky na bonsaje Okatsune 200. Tento nástroj je určen přímo na stříhání bonsají, a tak je můžete využít buď vy sami, nebo jimi obdarovat třeba někoho, kdo kouzlu těchto stromečků právě propadl.

Jak vidíme, tak jaro přináší krom dobré nálady a příznivějších teplot i spoustu možností, jak si zajistit v létě hezkou zahradu nebo kvalitní úrodu, proto toto období určitě nepodceňujme. Není to zase tolik práce, navíc si užijete nadcházející oteplení na čerstvém vzduchu, a také uvidíte, jak se Vaše zahrada probouzí prakticky přímo před vašima očima.

Komerční sdělení

-ond-Hodnocení

5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x


Autor PR inzerce

Autor: PR inzerce[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!


Čtěte také...

Jaro symbolizují hyacinty!

Jaro symbolizují hyacinty!

Většina zahrádkářů a milovníků krásných květin se těší na to, až konečně zmizí sníh a zahrada se zazelená díky stromům a rostlinkám. Pokud si myslíte, že na krásné květiny je třeba doma čekat až do prvních jarních měsíců, tak jste rozhodně na omylu. Na mysli momentálně nemáme žádné kupované řezané k…

Jaro 2010 na zahradě tradičně nastartují sněženky!

Jaro 2010 na zahradě tradičně nastartují sněženky!

Lze si ještě vůbec představit jaro bez tradičních prvních bílých kvítků vykukujících zpod zbytku sněhové pokrývky? Jednoznačně ne! Krásné drobné kvítky sněženek naprosto neodmyslitelně ke každému probouzení zeleně prostě patří. Zahrada bez nich by byla jakoby neúplná. Určitě si mnozí z nás vzpomenou…


Výsadba cibulovin na jaro by měla již začít!

Výsadba cibulovin na jaro by měla již začít!

Čekání na výsadbu cibulovin by mělo velmi rychle skončit, jelikož právě výsadba cibulovin by měla být co nejrychleji zahájena. Tedy alespoň v případě, že budete chtít vaše cibuloviny vykvetlé v jarním období! Cibuloviny je možné vysazovat prakticky od září až do listopadu. Kdybychom měli jmenovat ně…

Letošní jaro v nové vířivce

Letošní jaro v nové vířivce

Celodenní únava dovede s člověkem hodně zamávat. Možností relaxace máme dnes celou řadu. Dle názoru mnohých ale většinou musíme vyrazit někam do speciálního wellness centra, které nám umožní maximálně pohodlný relax. Pokud ovšem chcete vyzkoušet i vynikající regenerační pohodu doma na vlastní zahrad…[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …