InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Pár slov k pěstování majoránky

27. květen 2011 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 7

Majoránka patří mezi nejznámější druhy bylinek, které se používají v kuchyni. Její pěstování ještě stále není v našich končinách ryze tradiční záležitostí, jako je tomu třeba u pěstování pažitky anebo u jiných známých bylinek. Pěstování majoránky přitom není až tolik složitou záležitostí. Stačí o něm vědět jen několik základních faktů a pak se do pěstování této voňavé bylinky klidně můžete pustit i na vaší zahradě anebo třeba na balkóně. Pokud si koupíte i nějaký zajímavý truhlík, tak bude majoránka i velmi dobře vypadat.

Místo, půda a zálivka majoránky

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Pro pěstování majoránky je třeba volit místo, které se vyznačuje zejména tím, že je teplé. Optimální volbou jsou místa, která jsou velmi dobře chráněna před severními větry. Půda pro pěstování majoránky musí být hodně hnojená, jelikož tato rostlinka si vyžaduje velké množství živin. Co se týká zálivky, tak ta by měla být přiměřená. Pozor je třeba si dát na zbytečné přelévání majoránky. Hnojit je třeba organickými hnojivy.

Na pěstování majoránka složitá není!

Pokud budete chtít sehnat semínka majoránky, určitě to nebude problém. Jsou k dispozici prakticky ve všech obchodech se zahradním sortimentem. Setí majoránky je také jednoduché. Vysadit by se semínka měla někdy koncem měsíce dubna či na počátku května. Až semínka vyrostou v menší rostlinky, je třeba je přesadit. Dít by se tak mělo v trojsponu s mezerami zhruba o 15 centimetrech. Rostlinky se totiž záhy rozrostou do šířky. Záhon je potřebné pravidelně proplívat a také čas od času okopat. Majoránka je řazena mezi jednoletky. Na podzim není problém ji přesadit do truhlíku a mít ji přes zimu v čerstvém stavu. Na pěstování majoránka nikterak složitou rostlinou není!

Sběr a sušení majoránky

Majoránka zahradní je skvělá jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Nať s ještě nerozvinutými poupaty je třeba sbírat v několika cyklech. Ideální je tak činit třikrát za jednu sezonu. Ideální je střihat každý jednotlivý stonek přímo nad dřevnatou částí. Kratší stonky takto dostanou šanci dále dorůstat. Sušení majoránky by mělo probíhat na teplých místech, nicméně teplota by neměla přesáhnout 40 stupňů Celsia. Skladovat se majoránka v usušeném stavu musí v dobře uzavřené nádobě.



Hodnocení

3.85 hvězdiček / Hodnoceno: 27x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Michal

pátek, 24. červen 2011
13:46

Je to super!


Napsal: Michal [Odpovědět]

Dáša

pátek, 1. červenec 2011
10:06

Semínka jsou drobná a klíční rostlinky křehké. Je dobře při přepichováné vzít pár rostlinek najednou. :-)


Napsal: Dáša [Odpovědět]

LAĎKA

neděle, 15. duben 2012
18:08

Majoránku si pěstujeme léta, neboť koupená v obchodě nemá s majoránkou nic společného. Každý rok seji semínka do výsevních plat (á la skleníček), dříve na parapetu v bytě. Také používám minikontejnerky 6-10 kalíšků, ve kterých jsem si tu a tam přinesla sazenice verben a pod.Používám výsevní substát. Semínka jsou menší, než mák, tak se snažím jemným poklepem oddělovat jen pár semínek. Po vyklíčení potřebují teplo a světlo. Daří se jim ve skleníku, kde na noc topíme kamínky na PB, později stačí zapálit větší svíčky.Po zmrzlíkách vysazujeme na záhon, celou "porci" z každého kalíšku, aby se křehké sazeničky nepolámaly.Na vydloubnutí kořínků z kalíšků používám čajovou lžičku.Stříhám 5x, někdy i šestkrát za sezónu, samosřejmě pouze větvičky s poupaty, asi tak 5cm od země, aby opět obrazily. Suším na sítech na houby, tam,kde je nejtepleji. Suchou nechám doproschnout na hodinku na slunci a uložím do sáčku do odpadkových košů, nechám na suchém místě a příští várku opět přidám. Může se drhnout i po každém usušení, ale já ji drhnu až najednou.Seji každoročně 2 sáčky, neboť jí hodně používáme.


Napsal: LAĎKA [Odpovědět]

Jana K.

úterý, 31. červenec 2012
21:03

Laďko,vidím, že máte opravdu zkušenosti a tak bych se chtěla zeptat na jev, který se mi urodil na záhonku. Asi tak třetina trsů majoránky vypadá hodně jinak, než zbytek. Už u malých sazenic, před vysazením ven, jsem si všimla, že na nich rostou takové hnědé \"nitky\", které jsou propleteny v rostlinkách. Nejsou ve všech trsech a to vydrželo i na záhonku. Nevím, zda je to normální a nebo ne. Nitky opravdu rostou přímo z rostlinek majoránky, ne z nějakých jiných. Nevím, zda tyto trsy vyhodit, nebo je normálně sklízet, jako ostatní. Díky za vaši zkušenost. Jana


Napsal: Jana K. [Odpovědět]

Věra

úterý, 7. srpen 2012
21:52

Poprvé jsem se letos setkala s obtížným plevelem na majoránce. Na první pohled je každý stonek obtáčen jemnými vlákny, téměř jako vlasy, s přísavkami. Později se vytvoří bílé útvary velikosti menšího hrachu a rostlinu doslova udusí. Nevím, co je to za plevel a jak se ho zbavit.


Napsal: Věra [Odpovědět]

JIRKA

čtvrtek, 28. březen 2013
22:04

vypadá to na kokotici, polo až holoparazita dvouděložných rostlin


Napsal: JIRKA [Odpovědět]

jan klimes

neděle, 2. únor 2014
22:36

Je to skvele mit po ruce informace a pomohlo mi to s domacim ukolem


Napsal: jan klimes [Odpovědět]


Čtěte také...

Pěstování majoránky v domácím prostředí

Pěstování majoránky v domácím prostředí

Jednou z nejznámějších bylinek, které se používají co celé řady pokrmů, je bezesporu majoránka. Jedná se o bylinku, která svou tradicí dokáže předčít mnohé ostatní, které třeba nejsou až tolik oblíbené. Její velkou předností je pohodlný růst i v nuznějších podmínkách. Pěstovat ji tedy můžeme jak na …

Jak na výsev majoránky?

Jak na výsev majoránky?

Majoránka je rostlinou, která je oblíbená hlavně díky jejímu využití v kuchyni. Každý má určitě rád její charakteristickou chuť, která zpestří nejedno jídlo. Pojďme se podívat na pár rad k jejímu výsevu. Při dobrém počasí s ním totiž začínáme již v březnu nebo dubnu, kdy semena sejeme do truhlíků.


Pěstování cibule

Pěstování cibule

Výsadba cibule není v našich podmínkách ničím zvláštním, a dokonce by se dalo říct, že jde o jakýsi standard většiny zahrad v České republice. Cibule se stala velmi rozšířenou plodinou zejména díky svému poměrně všestrannému kuchyňskému použití a také díky množství vitamínů a tělu prospěšných látek,…

Pěstování amarylis čili hvězdníku

Pěstování amarylis čili hvězdníku

Když se řekne amarylis, tak se mnohým lidem prakticky nic nevybaví a většinou zjistíme, že jejich povědomí možná ani nesahá do botaniky. I proto není špatné si o této krásné květině říct pár slov. Amaryllis, jak se pravopisně správně píše samotný název, je označován také jako hvězdník a jedná se o r…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …