
Pěstování slunečnic? Zvládne to každý!
18. červen 2018 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPokud chcete například projasnit a rozveselit vaši zahradu, ale zároveň nechcete pěstovat nějaké velmi náročné květiny, zkuste klasickou slunečnici. Jde o velmi obvyklou květinu, ale na zahradě ji zas tak mnoho lidí nemá. Přitom jde o rostlinu, která je velmi lehká na pěstování a bez přehánění to zvládnou i vaše děti. Pojďme se podívat, jak takovou slunečnici u vás na zahradě vypěstovat.
Královna květin
Jde o rostlinu, která nejvíce dominuje v pozdním létě, kdy kraluje všem rostlinám. Mnohé odkvétají, ona dominuje. Snadno se pěstuje, jak již bylo zmíněno, a tak jde o ideální rostlinu, pro méně zkušené zahradníky a zahrádkáře. Nejlepší dobou, kdy vysévat slunečnici je konec dubna až květen. Vyroste normálně ze semínek. První si tedy vybereme nejvhodnější odrůdu této rostliny. Dnes na trhu, tedy snad v každém zahradnictví nebo květinářství, naleznete zejména odrůdy jako jsou vytrvalé varianty, pokojovky nebo si lze vybrat z nižšího nebo naopak vyššího vzrůstu.
Vybíráme stanoviště
Pro slunečnice je klíčové určení stanoviště. Nejlepší volbou pro ně je závětří. Důvod proč vybírat právě taková místa je jasný. Jde o vysoké rostliny a jejich stavba je náchylná na vyvrácení větrem. Dále pozor na přemokření půdy a poté i rostliny. Půda by proto měla být propustná. Pokud by totiž nebyla, vytvářely by se v okolí rostliny jakési „bažiny“ a rostlina by se rychle vyplavila. Co se týče ostatních požadavků, nejde o náročnou květinu. Pokud je půda dostatečně bohatá, nemusíte slunečnici ani nijak přihnojovat.
Výsadba
Máme-li odrůdu a místo, nezbývá již nic jiného než rostlinu vysít. To uděláme tak, že do důlku, který má být asi dva až tři centimetry hluboký, vkládáme několik semínek, která poté zakryjeme půdou. Záhon můžete ještě posypat granulemi hnojiva. To by mělo urychlit vyklíčení slunečnic. Vyklíčené rostliny poté rozsazujeme asi 20 cm od sebe. Pokud však pěstujete slunečnice ne v zemi, ale v nádobě, nemusíte shánět nějaké velké květináče. Kořeny jsou totiž velmi přizpůsobivé, a i když rostliny asi vyrostou do menší výšky, kořeny se přizpůsobí stísněné situaci.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints