Tradiční pěstování kořenové zeleniny: Petržel
14. březen 2016 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKořenová zelenina představuje nejen v moderní kuchyni jakousi samozřejmost a obejít se bez vynikajícího zeleninového vývaru umí jen málokdo. I proto se maximálně vyplatí pěstování petržele. Právě na ni se budeme soustředit v následujících řádcích a pokusíme se přesně uvést hlavní aspekty, které mohou pomoct k tomu, abyste měli co nejkvalitnější úrodu. Petržel je z hlediska pěstování naprosto nenáročná a z pohledu chuti se nápadně podobá celeru. Podívejme se tedy na účinky petržele na naše zdraví a také na některé pěstitelské rady.
Zázračné účinky nečekejte
Petržel je sice velmi bohatá na vitamíny, nicméně není možné očekávat od ní nějaké extra zázračné účinky. Když bychom měli uvést látky, jež jsou v kořeni obsaženy, pak se jedná zejména o vitamíny z řad A, B, C a E. Z minerálních látek je petržel bohatá na draslík, fosfor, hořčík či vápník, železo a sodík. Konzumace petržele má pozitivní vliv na pokles krevního tlaku a podporuje činnost ledvin. Skvěle vám bude fungovat i trávení.
Doba výsevu petržele a odrůdy
Pokud už minuly poslední mrazíky, můžete si vzít semínka a vyrazit na záhon. Optimální doba se nachýlí na konci měsíce dubna. Vyberte si tu správnou odrůdu. Na trhu je jich hned několik. Výbornou volbou je zejména polopozdní Hanácká anebo Alba. Ze středně raných uvádíme třeba Osborne anebo Koniku. Vybrat si ale budete moci i ze spousty jiných třeba i rychlících odrůd, které jsou v nabídce zahradnictví.
Výsev do řádku
Určitě je třeba vysévat do řádku. Můžete tak činit s rozestupy mezi jednotlivými semínky, anebo vysévat napřímo bez nich. V druhém případě ale budete muset počítat s tím, že budete pracně přetrhávat. Při výsevu s mezerami mohou ale některá semínka nevzejít. Hloubka výsevu je minimální a stačí jednoduchá centimetrová brázda.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints