
Uzrál čas pro sázení rané ředkve
2. březen 2014 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekŘedkev se řadí mezi starobylý druh zeleniny, jehož pěstování se věnovali již ve starověku Egypťané. Není se čemu divit, jelikož již oni znali její skvělou chuť. Tato jednoletá či dvouletá rostlina se řadí do čeledi brukvovitých. Typická je lehce chlupatým povrchem, laločnatými listy a pevnou dužninou. Od května do srpna kvete a vytváří růžové čtyřčetné kvítky. Pro ty se ale nepěstuje. V současné době existuje hned několik druhů ředkve. Klasická je především ředkev bílá. Pomalu se začíná rozšiřovat i ředkev černá a v neposlední řadě se na každé zahradě pěstují i klasické ředkvičky.
Kvalitní stanoviště polovinou úspěchu
Ředkev nevyžaduje vyloženě půdu, která by se vyznačovala maximální možnou jakostí. Stačí pouze najít polopropustnou půdu, která dokáže udržet dostatečné množství vlhkosti. To je pro pěstování ředkve nadmíru důležité. Půda by měla být tak hloubkově zpracována, jinak dojde k tomu, že ředkev zastaví svůj progresivní růst. Ideální je půdu pořádně porýt a prokypřit. Ředkev dokáže růst i na studenějších místech. Růst na ostrém slunci může mít vliv na chuť ředkve. U ředkviček je tento vliv prokazatelný, jelikož budou pálit.
Odrůdy ředkve
Jarní odrůdy se sadí již v březnu a jejich vegetační doba činí nějakých 60 dní. Sklízet je tedy můžete již květnu. Sadit bychom je měli do sponu 30x10 cm. Letní odrůdy ředkví mají vegetační období delší, a to 90 dní. Výsev by měl být proveden zhruba na konci dubna a sklizeň bude nasnadě na konci června. Spon by měl při sadbě ředkví činit 30x15 cm. Pozdní odrůdy ředkví doporučujeme sázet až na počátku července. Sklízet pak bude možné na konci října. Tyto ředkve se sází do sponu 30x20 cm.
Škůdci a problémy při pěstování ředkve
Ředkev stoprocentně
nepřihnojujte. U kořene se jí hromadí řada dusičnanů,
takže by došlo ke zbytečnému přehnojení rostliny. Živiny si ředkev dokáže
sebrat z půdy. Poměrně nepříjemná je u pěstování ředkve kolísavá vlhkost.
Samotné pH prostředí by se u ředkve nemělo dostat nad 6,5. Dodržíte-li
osevní postupy, nebude co řešit. Ze škůdců se objevuje padlí či dřepčíci.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Konopné masti jsou účinné při celé řadě zdravotních potíží. Dokážete vyjmenovat alespoň 3 nemoci, se kterými si umí poradit?

Blahodárných účinků konopných mastí si užívali naši předci již před dávnou dobou. Existují dokonce důkazy o tom, že je lidé k léčbě nejrůznějších neduhů používali už zhruba před pěti tisící roky a fakt, že nás provázejí po tak dlouhou dobu, má pochopitelně svoje opodstatnění. Dovedou se totiž vypořá…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
begonie zazimovani choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints