
Příprava trávníku na zimu
27. září 2017 - Rubrika: Tipy a triky na zahradě... - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPozdní podzim je dobou, kdy již končíme s pravidelným sekáním trávníku a začínáme s jeho přípravou na zimu, abychom se na jaře nemuseli děsit nad rezavými nebo holými místy, napadením plísněmi nebo houbami. Správnou péčí a přípravou na zimní spánek lze těmto problémům přecházet. Ideálním měsícem pro přípravu bývá říjen. Začíná se úklidem a provzdušněním, následuje opatrně provedené poslední sekání, postřik a podzimní hnojení. Pak můžeme očekávat, že na jaře zase uvidíme trávník v jeho plné zelené a husté kráse.
S provzdušněním trávníku pomůže vertikutátor
Pokud jste trávník důkladně očistili a zbavili všech nečistot – vyhrabali listí, odstranili mech a posbírali kameny a další překážky- a přesto máte pocit, že je váš trávník poničený a nevypadá tak, jak byste si představovali, dopřejte mu provzdušnění. K tomu slouží půdní vertikutátor. Nože tohoto přístroje rotují a jejich ostří přesekává výběžky trávy Tímto způsobem se podporuje vytváření nových travních výhonků. Půda se tak také zbavuje nečistot, lépe dýchá a zbytečně nezadržuje vodu. Dobře pak přijímá živiny, takže trávník má všechny předpoklady k zdárnému přečkání zimy a rychlému růstu na jaře.
K odstranění plevele použijte postřik
Začnete-li s úpravou trávníku na začátku října, stihnete ještě zničit dvouděložné plevele. K tomu použijte postřik, ideálně selektivní herbicidy. Pokud ošetřujete větší plochu trávníku, vyplatí se pořídit si zádový postřikovač, který vám ušetří mnoho námahy a jeho použití ochrání i vaše zdraví. Na trávník ještě použijte hrábě a poté odstraňte odolné plevele, jako jsou pampelišky, sedmikrásky, jitrocel a další. Postřikem si zajistíte kvalitní trávník bez nežádoucích plevelných rostlin.
Nezapomeňte na ochranu před houbami a plísněmi
Při přípravě trávníku na přezimování se často zapomíná na to, že i trávník mohou napadat plísně a houbové choroby. Riziko se snižuje posekáním trávníku a dokonalým odstraněním napadaného listí, ovšem nejúčinnější ochranou je provedení postřiku fungicidy, ideálně opakovaně. Teplota pro postřik by neměla klesnout pod deset stupňů. Zvláště plíseň sněžná dokáže na trávníku způsobit velké škody, nezbývá pak, než holá místa znovu osít nebo založit nový trávník. ˇPoškození lze předejít právě postřikem. K tomuto účelu se hodí přenosný postřikovač, s jehož pomocí cíleně ošetříte nejrizikovější místa.
I trávník je před zimou potřeba pohnojit
Na podzim je nutno zapomenout na klasická hnojiva, která především podporují růst. Protože tráva bude potřebovat zesílit, vyzrát a stát se odolnou, jsou vhodná hnojiva s vysokým obsahem draslíku a nízkým obsahem dusíku. Hnojit je vhodné granulovanými prostředky a za vlhkého počasí. Trávník pak bude lépe překonávat nepříznivé podmínky, bude odolnější proti mrazu a napadení chorobami. Na jaře se zase setkáte s krásně zeleným a hustým porostem, který nebude potřebovat dlouhou regeneraci.
I poslední sekání má svá pravidla
Ještě před příchodem mrazů je potřeba provést poslední posekání trávníku. To probíhá většinou v říjnu nebo na začátku listopadu, při teplotách nad 7 stupňů. Trávník by se neměl sekat nakrátko, maximálně na výšku kolem 5 cm. Příliš krátký trávník nestihne dorůst a nebude dostatečně chráněn proti mrazům. Střední výška je to pravé řešení. Okraje trávníku lze upravit speciálními nůžkami. Nezapomínejte také, že při prvních mrazech byste na trávník neměli vstupovat, abyste ho nepoškodili mechanicky. Máte-li pocit, že některá místa nebo celý trávník jsou příliš řídké, posypte plochu lehce trávním osivem. Vyberte si takové kvalitní osivo, které odpovídá vaší zahradě a jejímu charakteru, a úspěch bude zaručen.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints