
Co si promyslet, než začneme se stavbou pergoly svépomocí?
21. květen 2010 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekJaro se již rozjelo, pomalu přichází léto a mnohým lidem se objeví v hlavě nápad, že postaví pergolu. Mnohdy ale vůbec neví, jak se do samotné stavby vrhnout a jak mají vlastně postupovat. Základem pro stavbu zahradní pergoly je bezesporu promyšlení všech aspektů, které se mohou postupem času objevit. Zahradní domky a pergoly jsou sice krásnou záležitostí, ale je třeba si promyslet, co je třeba předtím, než začnete stavět. Pojďme si tedy v základních bodech říct, co je nutné před stavbou pergoly!
Kvalitní zahradní pergoly vyžadují dobré dřevo!
Na prvním místě je třeba si promyslet, které dřevo bude stavba pergoly na vaší zahradě vyžadovat! Na většinu pergol se používá dřevo jehličnanů získaných tuzemskou těžbou. Je dobré vědět, že dřevo samotné musí být vysušeno a maximální vlhkost by se měla pohybovat kolem 15 procent. Vlhká dřeva se velmi špatně také opracovávají a v neposlední řadě dochází taktéž k jejich následnému praskání, což vede v konečném důsledku ke znehodnocení stavby.
Doporučujeme: 6x inspirace moderní pergoly
Dobrý základ pergoly a kvalitní pozinkované kování
Každá zahradní pergola stojí na nosnících. Právě ony se samotnou konstrukcí dřevěné pergoly ovlivňují stabilitu celé stavby. Není úplně nutné dělat samotné betonové základy, nicméně velmi důležité je kotvení pergoly. To by mělo probíhat tak, že kotvy budou zabetonovány zvlášť anebo přišroubovány k nějakému betonovému pilotu. Určitě by se stavba pergoly měla obejít bez hřebíků. Ty jsou již dávno minulostí! Používají se již výhradně vruty, které jsou schopny udržet dřevo i v případě, že pracuje. Díky tomu, že jsou pozinkované, nedochází ani k jejich oxidaci.
Altány a pergoly musí být také dobře situované!
Velmi důležité je bezesporu také to, na kterou světovou stranu jsou altány a pergoly situované. V době oběda je sice ideální sedět venku, nicméně když slunce zrovna pálí plnou silou, oběd mnohým přestane chutnat. Orientaci pergoly je třeba odhadnout na základě znalosti konkrétních prostor. Sami dobře víte, kdy je určitá část zahrady zalitá sluncem a kdy naopak leží ve stínu! Od síly slunečního záření se také logicky bude odvíjet četnost a síla mřížování, které na pergolu použijete, Jestliže víte, že sluníčko na ni bude svítit až večer, tak logicky použijete otevřenější typ pergoly. U stavby pergoly je také velmi důležitý nákres pergoly, o němž si něco řekneme v příštím dílu našeho seriálu o pergolách...
Čtěte také...
Připravujeme nákres pro stavbu pergoly
![[serial01]Připravujeme nákres pro stavbu pergoly](/pic/t_nakres-pergoly.jpg)
Pergoly jsou doslova moderním hitem a lidé si je staví v mnoha různých podobách. Velmi důležitý je především nákres pergoly, který v podstatě prozradí, o jaký typ pergoly se bude jednat. Z pohledu nákresu lze pergoly rozdělit hned do několika skupin. Právě zahradní architektura typu pergol umí velmi…
Stavba pergoly a stavební materiál
![[serial01]Stavba pergoly a stavební materiál](/pic/t_28052010514.jpg)
Ke stavbě pergoly je bezesporu nutné mít kvalitní stavební materiál. V současné době lze na moderních zahradách, ale i na zahradách starších spatřit zajímavé zahradní altány a pergoly, které jsou vyrobeny z různých materiálů. Pergola je místem, které by mělo poskytovat odpočinek, a to jak v případě,…
Stavba pergoly svépomocí v několika krocích
![[serial01]Stavba pergoly svépomocí v několika krocích](/pic/t_28052010515.jpg)
Než začnete stavět, je třeba se podívat, co budete před stavbou pergoly vlastně potřebovat. Pokud máte v tomto jasno, tak není problém začít. Prvním krokem je spojení příčníků a stojen. Příčníky by měly přesahovat půdorys pergoly o nějakých 20 centimetrů. Vše pochopitelně záleží na samotném nákresu …
Dokončení zahradní pergoly
![[serial01]Dokončení zahradní pergoly](/pic/t_pergola-more.jpg)
Stavba zahradní pergoly není úplně nejjednodušší záležitostí, jak jste se ostatně již mohli v minulých dílech našeho seriálu přesvědčit. K tomu, abychom ji zvládli, potřebujeme kvalitní materiál a také přesné myšlenky o tom, jak by samotná stavba měla vypadat. Když už se dopracujeme k tomu, že skoro…

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints