
Pokládka zatravňovací dlažby
14. květen 2018 - Rubrika: Zahradní stavby a doplňky - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekRádi byste zpevnili nějakou venkovní plochu, ale nechcete přijít o zeleň? V tom případě si pořiďte zatravňovací dlaždice. Poradíme vám, jaké vybrat a také jak je správně položit, aby dobře vypadaly a vydržely dlouhé roky.
Výhody a nevýhody
Zatravňovací dlaždice se hodí všude tam, kde potřebujete zpevnit plochu. Třeba příjezdovou cestu ke garáži, prostor na parkování nebo přístupovou cestu k domu. Výhodou zatravňovací dlažby je, že pokud se provede správně pokládka a zatravnění, může dlažba zarůst tak, že nebude ani vidět. Teď už přejdeme k tomu jakou dlažbu vybrat. Na výběr jsou betonové či plastové dlaždice. Každá z nich má samozřejmě své výhody a nevýhody. Betonová zatravňovací dlažba je levnější, pevnější, dobře sedí na podkladu, ale hůře se s ní manipuluje. Navíc za teplého počasí nasákne velkou část zálivky a tráva strádá. Plastová zatravňovací dlažba je naopak lehčí a montáž i manipulace je snadnější. Proti betonové však méně odolné.
Jak dlažbu položit?
Pokládka zatravňovací dlažby není nijak složitá a zvládne ji každý zručnější jedinec. Ze všeho nejdříve je důležité si vyznačit prostor, kam budete dlažbu pokládat. Potom je třeba odebrat zeminu. Při standardním podloží do hloubky 20-30 cm a při jílovitém podloží do hloubky 40 cm. Pak povrch zarovnejte a zhutněte. Upravené podloží zasypte vrstvou štěrku, položte na ni geotextilii a znovu zasypte deseti centimetrovou vrstvou štěrkopísku. Na zarovnaný podklad můžete začít pokládat dlažbu nejlépe kolmo ve směru jízdy. U nerovného povrchu ve směru spádu. Nakonec dlaždice vyplňte zeminou s travním semenem.
Jak se o dlažbu starat?
Výhodou zatravňovacích dlažeb je ta, že není třeba v podstatě žádná údržba. Pokud totiž zaroste trávou, je vlastně neviditelná. Naprosto tedy stačí podle potřeby trávu zalévat a sekat. K sečení můžete používat bez obav jakoukoliv sekačku. Jediné na co je potřeba si dát pozor, je zjistit, zda je betonových dlaždic impregnace. Ta je dost potřebná, protože zabraňuje nasákavosti materiálu a bojuje proti povrchovým nečistotám.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints