
Kapková závlaha je nejen moderním, ale také efektivním řešením zalévání!
30. červen 2010 - Rubrika: Zahradní technika a nářadí - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKapková, nebo také kapenková závlaha, jak se tento typ zavlažování někdy nazývá, je založena na principu velmi úsporného zalévání, které je přizpůsobeno naprosto přesně růstu konkrétních plodin. Systém kapkové závlahy umožňuje velmi efektivní zásobování rostliny vodou, která zavlažuje oblast kořenového systému rostliny. Díky kapkové závlaze dochází k tomu, že se voda nevypařuje a dostane se v pravidelných dávkách na konkrétní místa, kde je jí nejvíce třeba. Je prokázáno, že kapková závlaha umí uspořit dvě třetiny vody oproti klasickému zavlažování. Systém kapenkové závlahy lze využít na okrasné a užitkové rostliny. Nejčastěji se využívá při pěstování zeleniny.
Jak to bylo se vznikem kapkové závlahy?
Kapková závlaha je bezesporu jednou z revolučních technologií, která byla v oblasti zemědělství a vůbec pěstování rostlin vynalezena. Původ této zavlažovací metody není z pohledu historie nikterak starý. Metoda kapkové závlahy vznikla zhruba na konci 50. let 20. století. Vyvinul ji Simcha Blass a jeho syn Jašajahu v Izraeli. První experimentální systémy kapkové závlahy byly vyzkoušeny již v roce 1959. V 60. letech byla tato nová metoda rozšířena do Austrálie a severní Ameriky. Postupně se rozšířila i do dalších zemí celého světa.
Jaký je princip kapkové závlahy
Jestliže člověk uvažuje o instalaci kapkové závlahy na vlastní zahradu, měl by znát její základní princip! Ten je založen na tom, že zavlažování touto metodou je uskutečňováno pro každou rostlinu samostatně, a to přímo do míst, která si závlahu vyžadují nejvíce. Vypařování a další ztráty vody jsou takto sníženy na minimum. Ke kapkové závlaze se využívá plastových hadic, které jsou velmi dobře tvarovatelné a přizpůsobí se prakticky jakémukoli záhonu. Je možno ji také využít na zavlažování rostlin v květináčích anebo v nějakých jiných nádobách.
Základní přednosti, jimiž disponuje kapková závlaha!
Základním plusem tohoto systému zavlažování je pochopitelně úspora životodárné kapaliny. Velkou výhodou je také to, že voda kape do míst, kde je opravdu zapotřebí a rostlina tak velmi dobře zvětšuje svůj objem. Kapková závlaha neohrožuje nijak zdroje pitné vody a nevyplavuje také živiny do spodních půdních vrstev. Nijak nenaruší strukturu půdy a nevzniká díky ní eroze. Voda se v samotné hadici také ohřeje a je dodávána rostlinám při ideální teplotě.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints