
Údržba sekačky na trávu se nesmí podcenit!
3. prosinec 2012 - Rubrika: Zahradní technika a nářadí - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekZahradní stroje si bezesporu vyžadují kvalitní údržbu, jinak se také mohou jejich majitelé setkat s tím, že se jim v brzké době pokazí, anebo je budou čekat nějaké jiné obtíže. Není nic jednoduššího, než si před zimou vzít třeba právě svou sekačku a pořádně ji vyčistit a provést pravidelný servis. Ten by se měl týkat všech součástí sekačky. Zmapujme si tedy celkovou údržbu zahradní sekačky ze všech pohledů. Možná poradíme těm, kteří si neví s takovouto údržbou rady.
Údržba motoru
Základem jakéhokoli zahradního stroje včetně sekačky je samozřejmě motor. Když začneme elektromotory, tak zjistíme, že u nich je nutné pouze vyčištění krytu přívodu chladivého vzduchu. Jestliže je kryt prasklý, musíme jej vyměnit. U jakéhokoli jiskření je nezbytné dát sekačku do opravny. Benzínové sekačky jsou již na údržbu náročnější, jelikož před zimou musíme vylít veškerý benzín nádrže i z celkového systému spalování. Když není na karburátoru speciální šroub k vypouštění na jeho spodní straně, musíme benzín jednoduše vysát. Z motoru je třeba vyjmout a vyčistit zapalovací svíčku. Zapomenout bychom také neměli na výměnu oleje a vzduchového filtru.
Převodovka a řemeny
U převodovky je doslova nutností kontrolovat olej k mazání. U malých sekaček a traktorů je většinou v převodovce náplň na celé funkční období stroje, nicméně u sekaček určených na vyšší trávu již musíme počítat s tím, že hypoidní převodový olej budeme nucení vyměnit. Na řemeny je nutné se podívat a pouhým pohledem zjistit, jestli nejsou nějak mechanicky poškozeny. Patrné nesmí být roztřepení anebo natržení řetězu. Zkontrolován by měl být také převodový mechanismus. Nesmí se zadrhávat.
Nože jsou základem sekačky
Když nedisponuje zahradní sekačka spolehlivým ostrým nožem, může dojít k jejímu špatnému fungování. I životnost přístroje závisí na nabroušení nožů. Často zejména u bubnových sekaček není problém odmontovat samotnou čepel a nabrousit ji na kotoučové brusce. Nůž musí po nabroušení rovnoměrně stát na stole. Teprve pak máme jistotu, že nebude v sekačce nijak zadrhávat.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints