Bylinky v květináči
29. květen 2010 - Rubrika: Zimní zahrady a pokojové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 2Vitamínů není pro lidský organismus nikdy dostatek, a proto je třeba si je pěstovat i v interiéru. Obzvláště v zimním období lidské tělo poměrně strádá a zelenina kupovaná ve velkých hypermarketech mnohdy obsahuje více chemie než léčivých látek. I proto je ideální zasadit si doma v květináči nějaké bylinky, které vám nejen pomohou dodat vitamíny, ale ochutí také pokrmy, které budete vařit. Čerstvé bylinky v kuchyni jsou doslova ideální záležitostí! Stačí si jen přijít ke květináči a utrhnout si množství, které potřebujete. Většina pokojových bylinek bez problémů obnoví své lístky a vy pak budete moci čerpat znovu.
Sázení bylinek v květináči…
Ideální místo pro postavení květináče je například parapet anebo balkón či terasa. Není problém také bylinky umístit do zimní zahrady. Pěstování ovoce a zeleniny v těchto prostorách je přes zimní období možné, pokud tedy máte zimní zahradu alespoň trochu prosluněnou. Při sázení bylinek je třeba na dno květináče umístit drenážní vrstvu, která umožní odvádění přebytečné vody od kořenů, čímž se zamezí zbytečnému hnití rostlin. Drenážní vrstvu mohou představovat například hliněné střepy anebo jemný štěrk. Květináč se vyplňuje půdní směsí listovky anebo rašeliny. Bylinky v květináči je třeba čas od času také přihnojit a pravidelně zalévat. Jestliže je vidět, že je květináč malý a rostlina chřadne, je třeba ji přesadit. Bylinky lze pěstovat i v netradičních nádobách. Určitě třeba skýtá zajímavé nápady keramika anebo moderní květináče z různých materiálů.
Zalévání, hnojení a druhy bylinek
Zalévat je třeba spíše půdu než bylinky. Při jakékoli manipulaci spjaté s bylinkami je třeba si dát pozor na jejich poškození. Bylinky se nesmí nechat úplně vyschnout a poté následně přílišně zalévat. Ke hnojení bylinek se používají klasická hnojiva určená pro pěstování salátu a jiných zelených rostlin. Když pomalu přichází léto, je nutné rostliny zaštipovat. Díky tomu, že se zaštípnou růstové vrcholy, budou rostliny bohatší. Odkvetlé rostliny je také nutno pravidelně stříhat. Nejčastěji se pěstuje v květináči i na bylinkové zahradě meduňka, tymián, bazalka, petržel, pažitka či kerblík.
Další tipy na pěstování bylinek
Větší bylinky jsou z pohledu estetického ideální do větších květináčů anebo do dřevěných soudků. Velmi oblíbeným se stal pro pěstování bylinek jahodový květináč. V létě je dobré dát rostlinky ven, aby se nadýchaly čerstvého vzduchu. Běžně používané bylinky je dobré dát co nejblíže kuchyni.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
HELENA
neděle, 20. březen 201109:35
koupila jsem bylinky v květináči,co s nimi mám dělat
Napsal: HELENA [Odpovědět]
Oldřiška
pondělí, 24. září 201212:13
Dobrý den.Koupila jsem si bylinku-PILZKRAUT. Nikde ale nemůžu najít,co s ní mám dělat nyní na podzim.Mám ji v květináči a jsou to stonky s litkama které voní po žampiónech.Tak nevím,jestli je mám ostříhat.nebo nechat zelené v květináči? Kdyby jste mě mohli napsat něco o té rostlině o jejím pěstování a využití Moc děkuji a jsem s pozdravem Kaděeová
Napsal: Oldřiška [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints