
Máta peprná v truhlíku je skvělou volbou hlavně v zimním období!
22. listopad 2010 - Rubrika: Zimní zahrady a pokojové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekRozhodnete-li se pro některou z bylinek, tak určitě v zimním období, které přichází, neuděláte špatně. Jednou ze základních bylinek, které je možné pěstovat jak venku na zahradě, tak i v květináči za oknem, je zcela jistě máta peprná. Tato skvělá bylinka je vynikající hned v několika různých ohledech. Použití máty peprné je mnohostranné. V domácím prostředí se nejčastěji využívá jako skvělé koření. Není problém jí dochucovat třeba zeleninovou polévku anebo omáčky a spoustu dalších pokrmů. Hodně známé jsou také mátové čaje, které mohou pomoci proti mnoha neduhům. Nechme ovšem samotné účinky máty peprné a podívejme se na její pěstování.
Rostlina máty peprné a její vzhled
Máta peprná není rostlinou, která by se dorůstala nějakých velkých rozměrů. Standardně dosahuje výšky někde mezi 30 až 80 centimetry. Stonky máty peprné mají hranatý tvar a z pohledu barvy jsou červenohnědé. Prakticky celá rostlina obsahuje vonný éterický olej. Květenství se u máty vyskytuje v letních měsících a jde o fialové až světle růžové květy. Při květenství bylinka velmi intenzivně voní. Pokud se chce člověk o vůni přesvědčit i v jiném ročním období mimo květenství stačí si utrhnout lístek.
Pěstování máty peprné
Základem pro pěstování máty peprné je dostatek světla a tepla. Ideální je, když člověk zasadí rostlinku máty na nějaké vzdušné místo v zahradě anebo do květináče, v němž udržuje neustále vlhkost. Květináč je dobré dát na pohostinné místo. Pokud zasadíte tuto bylinku do květináče, je třeba ji také dvakrát do roka přihnojit.
Přesazování, množení a prořezávání máty peprné
Co se týkán samotné zeminy, v níž by měla máta peprná růst, stačí zvolit obyčejný zahradní substrát. Na zahradě není nutné tak často rostlinu přesazovat. V domácím prostředí, tedy v truhlíku je vhodné přesazení jednou za rok. Co se týká množení, tak ideální je množení máty peprné prostřednictvím oddenků. Určitě není špatné rostlinu máty peprné sestřihnout. Dít by se tak mělo v podzimním období a na jaře.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints