InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál
verze pro tisk

Jak jsem vybíral zahradní gril

15. leden 2014 - Rubrika: Grilování - Autor: roman beneš - Komentáře: 3

Grilování má v naší rodině dlouholetou tradici. Dříve se však uskutečňovalo výhradně u rodičů. Před několika měsíci jsem se ale i já rozhodl, že investuji do nového zahradního grilu a budu tak moci udělat své rodině a přátelům radost tím, že jim na něm připravím lahodné pokrmy.

Grilování samo o sobě není nijak těžkou záležitostí, jednoduchá jídla na grilu dokáže připravit skoro každý, a to dokonce i tehdy, vaří-li doma v kuchyni tak maximálně vodu na čaj. Co je ale nesmírně důležité pro to, abyste na gril udělali opravdu dobrá jídla? Samozřejmě výběr vhodného grilu.

Před tím, než jsem se rozhodl pro konkrétní gril, kterým se nakonec stal ten od značky Weber, musel jsem zvážit mnoho hledisek. Abych vám usnadnil práci s výběrem grilu, přináším pár tipů, na které si před nákupem dát pozor.

Typ grilu

V dnešní době existuje několik typů zahradních grilů. Člověk by si skoro řekl, že je jedno, jaký zvolí, hlavně že se na něm bude dát udělat pěkný šťavnatý steak. Jenže to je zásadní omyl a chyba, kterou mnoho lidí dělá.

Zdroj: grilykrby.czZdroj: grilykrby.cz

Pokud si půjdete pořídit nový zahradní gril, pak v první řadě musíte zauvažovat nad tím, co bude zdrojem tepla. Pokud se neustále při každém grilování nechcete vláčet s plynovou bombou, pak zapomeňte na plynový gril.

Stejně tak asi nebude nejlepší si koupit elektrický gril v momentě, kdy například chcete grilovat na zahradě, kde není v blízkosti přívod elektrického proudu. Inu, bez něj by vám takovýto gril byl doslova k ničemu.

Chybu určitě neuděláte, pokud si pořídíte klasický gril na dřevěné uhlí. Tuto variantu jsem nakonec zvolit i já, a to hned z několika důvodů. Tím první byla samozřejmě cena. Grily na dřevěné uhlí jsou obecně těmi nejlevnějšími na trhu. Dalším důvodem pak bylo to, že z grilování pod dřevěným uhlím mají pokrmy nenahraditelnou a neopakovatelnou vůni a příchuť. A to zkrátka na elektrickém, plynovém či třeba lávovém grilu nedokážete.

Další pohnutkou, proč jsem si vybral zrovna tento typ grilu, byl fakt, že dřevěné uhlí je snadno dostupné a navíc i levné. Balení vydrží na mnoho grilovaček. Po nákupu do zásoby se tak o palivo nemusím starat celý rok.

Velikost grilu

Pokud si půjdete pořídit nový zahradní gril, pak pro vás mám i další radu. Rozmyslete si, zda jej chcete mít na zahradě postavený nastálo po celou sezonu, nebo jej raději vždy uskladníte. Toto hledisko je důležité při volbě, jak velký gril si vlastně koupit.

Já jsem zvolit menší gril, který se dá velmi lehce přemístit z jednoho místa na druhé. To ostatně platí většinou právě pro grily na dřevěné uhlí a také grily elektrické.

S těmi plynovými je přesun obvykle obtížnější, a to právě díky přítomnosti bomby. Ať už ale zvolíte jakýkoliv typ grilu, na obyčejné domácí zahradní grilování je zbytečné kupovat nějaký robustní gril. Ten se hodí spíše pro profesionály, kteří na něm připravují desítky až stovky jídel denně.

Regulace teploty

Moderní grily mají takzvanou regulaci teploty. Díky ní můžete lépe ovládat, za jakých teplot budou pokrmy připravovány. Je ale dobré říci, že regulátor teplot mají pouze plynové a elektrické grily, ten na dřevěné uhlí logicky nikoliv.

Já jsem i přesto zvolil právě gril na dřevěné uhlí, přeci jen už vím, kdy je maso dobře propečené a jak mám v grilu udržovat správnou teplotu. Pokud se tohohle obáváte, pak vězte, že dnes není problém najít desítky rad a návodů, jak správně grilovat (nejen) na grilu na dřevěné uhlí. Do grilování se dostanete opravdu rychle, a to i pokud jste doposud neměli žádné zkušenosti.

Možná se ptáte, proč článek o zahradním grilu právě teď, kdy panuje zima, i když ne zcela tuhá. Odpověď je jednoduchá. Nákup zahradního grilu se vyplatí nejvíce mimo sezonu, kdy mají vybrané obchody různé slevy a akční ceny.

Jak jsem uvedl již na úvod,  osobně jsem se rozhodl pro gril Weber. Tato značka je zárukou kvality, grily Weber používají i zkušení kuchaři. Pořídit je lze třeba ve specializovaném obchodu Grilykrby.cz, který má kromě eshopu i dvě kamenné prodejny.

Komerční sdělení Placla.czHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil


Autor roman beneš

Autor: roman beneš

Autor se věnuje psaní článků a zajímá se o aktuální dění na internetu. Pravidelně připívá na weby, které se věnují tématice bydlení a financí. Kontaktovat jej můžete na Google+[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

David

pátek, 7. únor 2014
15:37

Dle mých zkušeností se dá grilovat téměř na čemkoliv a osobně jsem nikdy nepoznal rozdíl na mase udělané na grilu za 200 Kč, nebo za 2000 Kč. Rozdíl může být znát jen tehdy, pokud máte špatného grilovače, co to neumí a maso špatně naloží. Jediné, co moc nemusím jsou elektrické grily, to není grilování, ale domácí pánvička venku.


Napsal: David [Odpovědět]

Milan

pátek, 15. srpen 2014
16:04

<strong>to David:</strong>
Nemáte tak docela pravdu. Ten rozdíl v pokrmu samotném možná nepoznáte, i když například mřížkování litinové plotny je s drátovým nezaměnitelné. bezpečně ale poznáte, když u profesionálního grilu budete stát pár hodin. To pak ten za 200,- s chutí rozšlápnete o)


Napsal: Milan [Odpovědět]

Melisa

pondělí, 6. duben 2015
12:01

Ukázky zahradních krbů pro inspiraci:
http://www.zahradnikrbyveris.cz/fotogalerie/fotogalerieČtěte také...

Jak na špinavý zahradní gril?

Jak na špinavý zahradní gril?

Grilované masíčko, spousta vůní a skvělý chuťový zážitek- krásná charakteristika grilování. Právě tyto skutečnosti se vybaví pravděpodobně každému, když se řekne grilování. Málokdo si ale vzpomene na gril po samotném grilování. Špinavý zahradní gril se stává něčím, o co momentálně ztrácíme zájem. Za…

Je nejvyšší čas koupit kvalitní zahradní gril

Je nejvyšší čas koupit kvalitní zahradní gril

Letní sezona je na svém počátku a jen velmi těžko bychom hledali někoho, kdo nemiluje skvělé letní grilování a vůni čerstvě ugrilované pochoutky. Pokud ještě stále grilujete na malém rozvrzaném grilu, tak zbystřete, jelikož možnosti grilování na velmi kvalitních grilech jsou prakticky nekonečné. Udě…


Zahradní gril - pohodové posezení, anebo hazard s vlastním zdravím?

Zahradní gril - pohodové posezení, anebo hazard s vlastním zdravím?

Grilování je pro mnohé lidi neodmyslitelnou součástí teplých jarních, letních i podzimních dní. Mnozí si pod samotným slovem grilování představují pouze krásné chvíle strávené s přáteli, ale neřeší skutečnost, že v určitých chvílích může být jejich zahradní gril zdraví nebezpečný. Pokusme se tedy ur…

Podle čeho vybírat zahradní gril?

Podle čeho vybírat zahradní gril?

Grilování nejen v České republice získává neustále více příznivců, což se pochopitelně také projevuje ve stoupající nabídce různých typů grilů. Mnozí lidé si umějí grilování skvěle užít, jelikož mají kvalitní gril a také jsou schopni velmi dobře naložit a poté upravit maso. Jak tedy vybírat jednotli…[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …