
Zahradní gril - pohodové posezení, anebo hazard s vlastním zdravím?
23. březen 2010 - Rubrika: Grilování - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Grilování je pro mnohé lidi neodmyslitelnou součástí teplých jarních, letních i podzimních dní. Mnozí si pod samotným slovem grilování představují pouze krásné chvíle strávené s přáteli, ale neřeší skutečnost, že v určitých chvílích může být jejich zahradní gril zdraví nebezpečný. Pokusme se tedy určit příčiny vzniku škodlivých látek, které grilováním jako takovým vznikají a řekněme si, jak se těmto látkám co nejefektivněji vyvarovat!
Jak zahradní gril škodí?
Velkou nepříjemností u klasického zahradního grilu je zejména odkapávání tuku. Celý mechanismus vzniku karcinogenních látek spočívá v tom, že tuk z masa anebo jiných grilovaných potravin kape na dřevěné uhlí. Na něm se olej znovu rozpaluje a dochází následně k jeho přepalování. Díky teplému vzduchu dochází k opětovnému nanášení těchto látek na grilované maso anebo zeleninu, a tím pádem i k jejich znehodnocování z pohledu poživatelnosti. Mnozí si pravděpodobně říkají, že zahrada bez grilování je o ničem… Pojďme si tedy říct několik základních rad, jak se vzniku těchto látek co nejlépe vyvarovat.
Základní rady jak grilovat lépe, aniž byste museli zahradní gril vyměnit
Na prvním místě byste měli velmi pečlivě vybírat potraviny, které se rozhodnete grilovat. Kupujte hlavně maso s menším obsahem tuku. Jestliže koupíte tučné klobásy, je pravděpodobné, že přepáleného oleje se na ně vrátí poměrně velké množství. Pokud se rozhodnete grilovat zeleninu současně s masem, tak vězte, že ani zelenina nezůstane ochuzena o tyto karcinogenní látky. Když budete chtít snížit množství zplodin, kupte si hliníkové tácky. Ty sice určitě z grilování zdravou záležitost neudělají, ale částečně pomohou. Používejte také kvalitní dřevěné uhlí. Nezapomínejte také na pravidelné čištění grilu. Zahradní gril a grilování na něm se tak dostane do jiných dimenzí.
Kupte si gril elektrický anebo plynový!
Zdravější volbou je pořízení grilu plynového anebo elektrického. Třeba takový elektrický gril skýtá hned několik výhod. Tou první je bezesporu velmi snadná obsluha. Nemusíte nic dělat, pouze zapnete spirálu, nalijete vodu na chlazení podtácku a grilujete. Použít můžete také kontaktní gril, který je o něco zdravější, pokud nepoužíváte moc oleje. Na zdravějších grilech, mezi které se řadí ještě gril plynový, můžete vedle masa položit třešňovou větévku, která nádherně načichne dřevem. Jinak nezapomeňte na další zahradní doplňky, které pomohou ke stylovému grilování. Na mysli máme třeba pergolu anebo odkládací plochy.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Patrika
pondělí, 10. říjen 201117:50
Škoda že se článek nezabývá lávovými grily Právě jsem slyšela, že když tuk nebo olej skapává při grilování na kameny, tak se spaluje a je to zdravější. Nevíte někdo?
Napsal: Patrika [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints