Jarní postřiky stromů je třeba uskutečnit včas!
2. březen 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 6Ochrana ovocných stromů a keřů je velmi diskutovanou záležitostí. Zejména v jarním období, kdy se stromy pomalu, ale jistě chystají k rozpuku, je třeba vybrat ten správný postřik a jednotlivé stromy jím ošetřit. Problém je v tom, jaký postřik ovocných stromů ovšem zvolit! Postřiků je v nabídce obchodů velké množství a člověk mnohdy vůbec netuší, který je zapotřebí u jednotlivých druhů stromů použít. Zmapujme si tedy základní postřiky ovocných stromů, které je třeba nakoupit a aplikovat je.
Univerzální postřiky stromů
Poměrně rozšířenou chorobou je zejména strupovitost jabloní a hrušní. Jejím základním projevem je vznik menších tmavých skvrn na povrchu plodů. V určitých případech dochází k praskání těchto skvrn a ke ztvrdnutí povrchu jablka anebo hrušky. Infekce mimo plody také napadá i listy jabloní a hrušní. Univerzální prostředky na ovocné stromy obsahují insekticidy a také určitý druh oleje. Většinou jde o olej řepkový či minerální. Mezi základní prostředky řadíme například postřik Aliekol a další.
Jarní postřik jabloní a postřik meruněk
U jablek je možném použít již zmiňovaný postřik Aliekol anebo počkat až na dobu před kvetením, kdy lze použít třeba přípravek Duscus, který se zaměřuje zejména na strupovitost a padlí. Po dokvetení je ideální požít postřik Zolone 35C. Tento postřik se ovšem používá až v době, kdy dojde k dokvetení jabloně. Proti houbovitým chorobám je dobré použít třeba přípravku Dithane M45. Od věci také není nasadit odrůdy odolné vůči strupovitosti a dalším nemocem. Meruňky je možné ošetřit prostřednictvím přípravku Champion 50W, který je nutné použít v období před pozdními jarními mrazy. Důležitý je také postřik zaměřený proti monilinové hnilobě plodů meruněk. Jedná se o postřik Horizon 250 EW.
Postřik dalších ovocných stromů a keřů
Hodně důležitý je určitě hlavně postřik broskvoní, jelikož tyto stromy jsou hodně náchylné různým chorobám a plísním. Když se koncem února oteplí, je třeba použít některý z osvědčených postřiků. Doporučit bychom mohli třeba Champion 50 WP. Ideální je volit menší korunu stromu broskvoně. Určitě také nelze zapomenout na postřik proti kadeřavosti broskvoně. U hrušně musíme preventivně působit zejména proti rzi hrušňové. Opatrní bychom měli být i v ohledu na strupovitost, která také hrušně napadá. Z příparvků jmenujme třeba Clarinet 20SC anebo Dithane M45. Slivoň je dobré postříkat až po celkovém opadu. U angreštu je třeba také použít některý z přípravků, konkrétně třeba Beaton 25WP.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Pavel
pátek, 11. březen 201118:39
Děkuji, za informace k postříkům. Vyzkouším dopručené postříky.
Napsal: Pavel [Odpovědět]
josef leks
čtvrtek, 27. březen 201419:51
cim se prosim postrikuji tresne a visne dekuji
Napsal: josef leks [Odpovědět]
michal
pondělí, 31. březen 201407:32
Třešně a višně stříkam před rozvinutým květem horizonem a po 2/3 opadu okvětních lístků např decisem proti pilatce. Potom ještě při nezralých plodech proti vrtuli taky decisem.
Napsal: michal [Odpovědět]
verner jiri
čtvrtek, 29. leden 201510:25
po odkveteni merunky me vsechny kvety opadaji.kazdym rokem
co s tim
Napsal: verner jiri [Odpovědět]
Alena
pátek, 8. duben 201621:17
Dobrý den,mám k Vám dotaz-zasadila jsem v dubnu nové stromky meruněk-Maďarskou a Velkopopovickou a nektarinku.Musím je postříkat proti kadeřavosti?????????????Též jsem koupila nový stromek hrušně a višně.Musím nové stromky stříkat ???
Děkuji za odpověď.Alena Štoková
Napsal: Alena [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints