
Pěstování maliny z pohledu hlavních chorob
23. duben 2012 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekJen velmi složitě bychom hledali někoho, kdo se opravdu netěší na skvělou úrodu malin. Právě sladké maliny patří k největším lákadlem jakékoli zahrady. Je nutné říct, že pěstování malin v našich podmínkách má již určité tradice a není problém si vypěstovat krásné maliny, které pak mohou dělat chutě jakémukoli člověku. Maliny mohou podobně jako i některé podobné plodiny napadnout velmi nepříjemné choroby. Dokonce může docházet ke kompletnímu úhynu maliníku, což je bezesporu smutné. O základních onemocněních malin je tak zapotřebí alespoň něco vědět.
Co může způsobovat odumírání maliníků?
Odumírání maliníků je z hlediska ničení těchto rostlin naprosto nejrozšířenější záležitostí. Odumírání maliníku je způsobeno hned dvěma houbami. Jedná se o houby zvané Leptosphaeria coniothyrium a také Didymella applanata. Tyto houby se mohou vyskytovat jak samostatně, tak také pochopitelně oboje zároveň. Obě jsou velmi nebezpečné. Zapomenout také nelze ani na metlovitost maliníků. Ta je ovšem poměrně jiné a neprojevuje se ta, jako zmiňované houby.
Projevy napadení maliníku houbami
Pokud se člověk věnuje pěstování maliny velmi pravidelně, tak si musí rozhodně všimnout jakýchkoli projevů onemocnění některou z hub. Typické jsou hlavně příznaky na letorostech, jejichž délka činí nějakých 20 až 30 centimetrů. U samotné báze letorostů jsou většinou patrné skvrny hnědé barvy, které ještě navíc lemuje fialová obruba. K rozšíření skvrn dochází vertikálním způsobem a také někdy i horizontálně. Poznáme je velmi dobře, jelikož velmi ostře kontrastují s jinak sytě zelenou barvou výhonků.
Další hrozbou je i fialová skvrnitost
Velmi nepříjemná je mimo jiné také fialová skvrnitost maliníků či ostružiníku. Pěstování malin může také minimálně znechutit. Tuto nemoc poznáme zejména tak, že se vytvoří na listech skvrny červenofialového zabarvení. Rostliny, které jsou napadeny, se postupně oslabují a samotné plody pak také za moc nestojí. Důležité je proto vyvazování letorostů, které může této chorobě zabránit.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints