
Pozor na vlnovník rybízový!
23. květen 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPokud rádi pěstujete různé ovocné keře, kterým vévodí zejména rybíz, měli byste si dát pozor na mnohé škůdce, kteří jsou schopni poměrně rychle vaši rostlinu zdevastovat svým působením. Pokud si nevíte rad y s napadenou rostlinou, tak je nutné se informovat o tom, co by mohlo být příčinou zkázy vašeho rybízu. Poměrně nepříjemným škůdcem, který se vyskytuje na rostlinách rybízu docela, často je vlnovník rybízový. Pokusme se na tento druh škůdce zaměřit zblízka a řekněme si základní informace o něm, na jejichž základě je možné s ním úspěšně bojovat.
Kam se řadí vlnovník rybízový?
Vlnovník rybízový je v našich končinách bohužel poměrně rozšířeným škůdcem. Z hlediska biologického je řazen do roztočů, konkrétně do čeledi vlnovníkovitých. Jedná se přitom o do běla zbarveného roztoče, který si velmi s chutí zgustne jak na angreštu, tak i na rybízu. Jeho potravou ovšem nejsou sladké plody rybízu anebo angreštu, ale pupeny v rozpuku. Po napadení tímto škůdcem pupeny zduří, poschnou a pak odumřou. Postupem času chřadne i celá rostlina a její existence se chýlí ke konci.
Šíření a přezimování vlnovníka
V první řadě je třeba poznamenat, že vlnovník rybízový je poměrně rezistentní druh škůdce, nicméně jeho likvidace je možná. Základem ochrany před ním je bezesporu prevence. Ideální je zakoupení odolných odrůd rybízu anebo angreštu. Důležité je také bobuloviny preventivně kontrolovat. Vlnovník rybízový se objevuje na rostlinách tehdy, když venkovní teplota překročí 5 stupňů Celsia. Předtím je třeba tyto rostliny chemicky ošetřit. Vhodnou dobou je tedy zejména měsíc březen. Právě tehdy ještě není teplota tak vysoká a rostliny nejsou napadeny.
Kdy ochránit rybíz?
Ideální ochranu rybízu je možné vykonávat prostřednictvím nějaké postřikové látky, kterou je možné zakoupit v obchodech s tímto sortimentem. Když bychom měli jmenovat některé prostředky, které jsou účinné, tak bychom mohli uvést třeba prostředek Omite 30W, kterým se postřikují různé keře a stromky i proti jiným škůdcům, jako jsou například svilušky anebo jiní nepříjemní roztoči.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints