
Pozor na nepříjemné choroby paprik
11. červenec 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Možná bychom nenašli oblíbenější činnost zahrádkářů u nás než je pěstování paprik. Jsou to právě papriky, které milujeme možná více než kteroukoli jinou zeleninu. Papriky jsou skvělé jak kvůli tomu, že obsahují velké množství vitamínů a látek, tak i skrze to, že jde o zeleninu, jež je velmi univerzální v kuchyni. Paprika je ovšem skvělá zejména díky své chuti a také díky tomu, že je možné volit hned několik odrůd paprik. Určité má ovšem i své přirozené škůdce, proti kterým je třeba plody paprik chránit. To samé platí také o chorobách paprik, jichž je také celá řada.
Poruchy fyziologického rázu
Když bychom se měli probírat neparazitickými poruchami u paprik tak by na předních pozicích byla zcela určitě nekróza zakončení plodů. Tato nekróza vzniká jako důsledek nedostatečného příjmů vápníku u konkrétních rostlin paprik. Základem ochrany paprik je pochopitelně zejména kvalitní pravidelné zavlažování s přídavkem některých hnojiv. Popravdě řečeno, hnojení paprik je mnohdy doslova nutností. Volit lze například listová hnojiva, jako jsou Kalkosan anebo Wuxal SUS a mnohá další. Pozor je třeba dát také na skvrny, jež se nacházejí poblíž stopek. Tyto skvrny jsou jakýmsi vyvrcholením slunečního úpalu, který papriky utrpěly. Jinak jsou také neparazitní rozličné deformace plodů. Za příčinu těchto deformací jsou většinou považovány genetické dispozice paprik.
Choroby paprik bakteriálního původu
Papriky jsou na virové choroby poměrně náchylné, takže je třeba je chránit. Velmi nepříjemná je hlavně takzvaná bronzovitost. Ta způsobuje různobarevné skvrny zejména na plodech. Pokud tuto bronzovitost zjistíte, tak je nutné rostliny okamžitě zlikvidovat. Hodně likvidační záležitostí je také bakteriální skvrnitost rostlin paprik. Nekrotické plody zasažené touto skvrnitostí většinou praskají a jsou zničeny.
Choroby houbovitého charakteru
Houbovité choroby jsou také častou příčinou konce rostliny paprik. Když bychom měli mluvit o časté houbovité chorobě, tak jde zejména o šedou hnilobu anebo hnilobu bílou. Na tyto choroby je dobré použít například preparát zvaný Ortiva. Tento typ hniloby vzniká většinou pouze při narušení struktury rostliny papriky. Častá je také hniloba v místech kořenového krčku papriky.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
mirek
sobota, 25. červenec 201516:52
Již delší dobu pěstuji papričky tzv.zvonky na balkoně.Letos poprvé mi ve velkém začaly opadávat květy a listy odspodu částečně žloutnou,u žilek listy mírně bělají.Nemůžete poradit co to asi způsobuje? Dík za odpověď
Napsal: mirek [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints