
Roztočík jahodníkový a květopas jahodníkový jako nejznámější škůdci jahod
22. červen 2011 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekJen velmi těžko bychom hledali někoho, kdo nemá rád jahody. Toto skvělé ovoce je typické prakticky pro celou střední Evropu a také pro mnohý okolní svět. Jahody jsou charakteristické zejména tím, že disponují poměrně vysokou plodností za určité krátké období. Výjimkou jsou stáleplodící jahody, které ovšem zpravidla svou kvalitou klasické odrůdy jahod nepředčí. Velmi nepříjemnou záležitostí jsou u jahod stejně jako i u jiných plodin bezesporu škůdci. Zdravý jahodníkový porost je schopen dát zhruba 2 až 3 kilogramy jahod na jeden metr čtvereční. Pokud je porost napadený, tak vydá maximálně jeden kilogram. Podívejme se na dva základní škůdce jahod, které jsou nejčastěji příčinou chřadnutí těchto rostlin.
Roztočík jahodníkový
Nejvíce rozšířeným škůdcem jahod je určitě roztočík jahodníkový. Tento nepříjemný roztoč není možné spatřit zrakem, jelikož jeho délka i tloušťka se pohybuje v pouhých desetinách milimetru. Nachází se většinou na spodní straně listů jahodníku a ideální prostředí pro něj představují vlhké a teplem prosycené plochy. Napadená rostlina je oproti zdravé jiná zejména v tom, že je z hlediska svého růstu zakrnělá, a tím pádem i méně plodí. Někdy při vysokém napadení se vytvářejí i zdeformované plody.
Květopas jahodníkový
Značně rozšířeným škůdcem jahod je zcela jistě také květopas jahodníkový. Ten je schopen také dokonale zhatit požitek z bohaté úrody jahod. Dospělý jedinec květopasa jahodníkového je v podstatě černým broukem, jehož velikost se pohybuje od 2 do 4 milimetrů. Tento škůdce se vyskytuje nejen na jahodnících, ale také na jiných rostlinách. Škody, které květopas jahodníkový napáchá, spočívají v uhynutí květů jahodníku. Spatřit je možné velmi často larvy květopasa přímo v samotném květu. Hodně často si mnozí lidé pletou zmrzlé květy právě s květy napadenými květopasem jahodníkovým.
Jak se bránit oběma škůdcům?
Ideální ochranou je účinná prevence před obdobím, kdy dochází ke květu. Určitě není od věci opatřit jahodníky netkanou textilií bílé barvy v polovině měsíce dubna a sejmout ji až po odkvetení. Z chemických přípravků bychom mohli zmínit například preparát Karate anebo prostředky Zolone či Decis.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints