
Škůdci jahod mohou pořádně vystrašit
13. květen 2013 - Rubrika: Ochrana zahradních rostlin a stromů - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekSkvělá úroda jahod láká prakticky každého pěstitele a nejeden člověk se těší na to, až se mu podaří sklidit ze svého políčka velké a sladké plody jahodníku. Jahody z vlastní zahrádky jsou pochopitelně nejlepší jak chuťově, tak i z hlediska přírodního charakteru a dalších aspektů. Pokud se rozhodnete pro pěstování jahod v domácích podmínkách, měli byste pochopitelně myslet hlavně na to, aby vaše rostliny nebyly napadeny některými nepříjemnými škůdci jahod. Je jich bohužel poměrně hodně, nicméně mnohým se dá preventivními opatřeními zabránit v jejich činnosti. Jiní jsou naopak zničitelní při napadení jahodníku. Podívejme se tedy na škůdce jahod podrobněji.
Roztočík jahodníkový
Tento roztoč patří mezi nejrozšířenější škůdce jahod. Okem jej nemůžeme nikdy skrze jeho malé rozměry spatřit. Nejvíce žije v srdci jahod a na spodní straně listů. Do rostlin se díky němu dostávají toxické látky. Hlavním příznakem je to, že sazenice jahod jsou jakoby menší a scvrklé. Samozřejmě má napadení jahodníku vliv i na plody, které mnohdy ani nenarostou. Jako ochrana může sloužit postřik Biool. Ideální je zasadit sazenice v místě, kde se roztočík poslední tři roky nevyskytoval.
Květopas jahodníkový
Květopas jahodníkový může být viděn pouhým okem, jelikož se jedná o černého brouka, který v dospělé fázi dosahuje velikosti od 2 do 4 milimetrů. Bohužel je rozšířen po celé naší zemi. Larvy žijí přímo v uzavřeném květním lůžku. Právě tady květopas jahodníkový dospívá. Zničeno může být až 80% celé rostliny. Napadené květy se jednoduše nerozvinou a pak tedy nevzniknou ani plody jahodníku. Preventivní ochrana se musí provést prostřednictvím postřiku již před květem.
Slimák španělský
Hodně nepříjemnou záležitostí na zahradě je i slimák obrovský neboli slimák španělský. Tito slimáci požírají hlavně plodnice jahod. Jsou schopni spořádat prakticky kompletní úrodu jahod v průběhu jednoho období. Ideální je preventivní ochrana jahodníku zhruba nějakých 5 dní před úrodou. Slimáky lze nachytat různými způsoby, čímž zamezíme další konzumaci jahod. Z chemických přípravků jmenujme Mesurol, Vanisch anebo Limacid.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints