
Falešný vanilkový lusk neboli otočník peruánský
28. říjen 2013 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Milujete vůni vanilky? Pokud ano, tak máte jedinečnou možnost vypěstovat si stejně vonnou rostlinu na vlastní zahradě. Otočník peruánský je v tomto ohledu velmi podobný a jedná se o rostlinu, která z hlediska pěstování bezesporu není nijak náročná. Mnozí lidé vůbec o nějakém otočníku peruánském neví a snaží se v našich podmínkách pěstovat vanilkový lusk. Tato mise je předem neúspěšná, jelikož vanilkový lusk v našich podmínkách nemá šanci vyrůst. Pravá vanilka je totiž řazena mezi orchideje, které rostou primárně v pralesech Střední Ameriky. Jedná se o liánu šplhající k vrcholkům stromů.
Otočník peruánský se představuje
V běžných bytech vanilku nevypěstujete, a tak si rozhodně není od věci zasadit otočník peruánský jako rostlinu balkonovou. S pravou vanilkou nepatří do žádné společné čeledi ani ničeho jiného. Spojuje jej s ní jen krásná vůně. Jako koření jej ale rozhodně nevyužívejte, jelikož obsahuje jedovaté alkaloidy, které do jídla nepatří. Vzhledově se jedná o pohledný keřík s tmavými zelenými listy. V květu má tmavě fialové droboučké kvítky.
Pěstování otočníku
Rostliny otočníku nejsou z pohledu pěstování nijak náročné, nicméně potřebují slunné místo, které je dokonale prosvětlené a také pravidelné zalévání. Pozor na zamokření trvalejšího charakteru, které rostlině pochopitelně škodí. Po zalití takovýmto způsobem se část listů nemá šanci vzpamatovat. Po odkvětu je nutné také odstranit květenství, aby mohlo dojít k tvorbě nových kvítků. Ze škůdců jsou nebezpečné především molice a mšice.
Přezimování a další detaily pěstování otočníku
Otočník je schopen přezimovat bez větší úhony. U menších rostlin byste se ale snaze o přezimování měli spíše vyhnout. Nemusí se to vždycky podařit. Vhodné je vypěstovat otočník jako malý keř, který je schopen přezimovat perfektně. Po několika letech pěstování nás otočník odmění nejen krásnou libou vůní, ale také nádherou barvou a spoustou motýlů, kteří na něm budou sedět.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Pekárek
pátek, 6. červen 201417:39
Dobrý den, jaká je příčina, že mi u otočníku peruánském hnědnou a usychají konce listů ? Jedná se o mladou rostlinku. Děkuji za odpověď. Pekárek.
Napsal: Pekárek [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints