InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Pěstování bromélie

15. září 2014 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1

Bromélie jsou exotické rostliny, které se u nás těší stále větší oblibě, protože dokonale ozdobí váš interiér. Bromélie není jen jedna rostlina, ale jedná se zhruba o padesát druhů rostlin, které nesou různá jména. Společné mají nároky na pěstování, stavbu a samozřejmě podobný vzhled. Jaké jsou to rostlinky a jak pěstovat bromélie, to vše vám popíšeme.

Bromélie – druhy

Pokud vás oslovily tyto nádherné rostliny, druhy, jako je Tillandsia, Vrisea a Guzmania a jejich hybridy, se u nás dají sehnat v zahradnictvích a květinářstvích k pěstování v interiéru. Velmi oblíbenou je Tillandsia ionantha, které k vegetaci stačí, když ji budete pravidelně rosit a občas jí přidáte hnojivo. Velmi časté jsou k vidění také Guzmanie. Mají nejčastěji červená nebo oranžová květenství. Vriesea je překrásnou dekorací v interiéru nejen pro své mečovité oranžové nebo červené květenství, ale také pro listy, které jsou u některých druhů příčně pruhované.

Bromélie – návod na pěstování

Podmínkou pro pěstování bromélií je dodržení teploty, která by neměla klesnout pod 12°C. Pro nakvetené či zakoupené bromélie je ideální pokojová teplota pohybující se kolem 20°C. V době kvetení je vhodná vyšší teplotou nad 24°C. Bromélii umístěte na světlé místo, kde ale nebude v létě přímo svítit slunce. U těchto rostlin je kladen velký důraz na zálivku. Ta musí být tak akorát. Rostlina nesmí být přemokřená, ani v podmisce by neměla stát voda. Rostliny mají rády měkkou a odstátou vodu. Zalévání má svá specifika. Zalévejte do středu trychtýřovité růžice, protože v tomto místě bude stále stejná hladina vody. Asi po dvou měsících vodu z růžice vylijte a vyměňte. U bromélií, které nemají růžice, zalévejte velmi mírně substrát. Nová zálivka se provádí, teprve když substrát začne vysychat.

Okrasné a užitkové rostliny Okrasné a užitkové rostliny

Jak pečovat o bromélie

Bromélie mají rády mlžení, a to zejména v létě. Živiny jim můžete doplnit buď zálivkou, nebo postřikem. Hnojte s mírou, rostlinky není dobré přehnojovat. Koupit si můžete přímo hnojiva, která jsou určená broméliím. Někdy je to otázka několika let, než vám bromélie vykvete, ale pak květy zdobí rostlinu několik měsíců. Měli byste také vědět, že po odkvětu růžice začne pozvolna odumírat, to je u těchto rostlin naprosto normální. Není třeba ji vyhazovat, rostlina začne vytvářet několik malých postranních růžiček.



Hodnocení

3.4 hvězdiček / Hodnoceno: 5x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Lucie

čtvrtek, 8. červen 2017
00:26

Dobrý den, dostala jsem bromélii asi před půl rokem, přesně tu, co je na obrázku-růžovou a uvnitř má barevné části. je však uzavřená a nechce se otevřít-tak jako na obrázku. Trvá otevření květu tak dlouho nebo je to špatným pěstováním?


Napsal: Lucie [Odpovědět]


Čtěte také...

Jednoduchý návod na pěstování bromélie

Jednoduchý návod na pěstování bromélie

Bromélie patří mezi velmi krásné tropické rostliny, které si již začínají hledat své pevné místo v oblasti domácích evropských zahrad. Záleží pouze na pěstiteli, do jaké míry je ochoten podstoupit riziko pěstování této krásné na podmínky poměrně náročné rostliny. Pokud se ale člověk nebojí, tak mu p…

Pěstování bromélií je radost i starost

Pěstování bromélií je radost i starost

Uvažujete, že byste si do vaší domácnosti, případně zimní zahrady pořídili květiny, které zcela jistě na první pohled zaujmou a budou vypadat skvěle? Pak vsaďte všechno na jednu kartu. Tu představují bromélie. Jedná se o květiny patřící do jedné velké skupiny a vyznačující se totožnými charakteristi…


Pěstování cibule

Pěstování cibule

Výsadba cibule není v našich podmínkách ničím zvláštním, a dokonce by se dalo říct, že jde o jakýsi standard většiny zahrad v České republice. Cibule se stala velmi rozšířenou plodinou zejména díky svému poměrně všestrannému kuchyňskému použití a také díky množství vitamínů a tělu prospěšných látek,…

Pár slov k pěstování majoránky

Pár slov k pěstování majoránky

Majoránka patří mezi nejznámější druhy bylinek, které se používají v kuchyni. Její pěstování ještě stále není v našich končinách ryze tradiční záležitostí, jako je tomu třeba u pěstování pažitky anebo u jiných známých bylinek. Pěstování majoránky přitom není až tolik složitou záležitostí. Stačí o ně…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…