
Pěstování hortenzie
29. červenec 2010 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 14Spousta lidí si nejen v poslední době hodně oblíbila hortenzie. Tato květina umí zahradu neskutečně oživit. Hortenzie najdou užitek také v různých dekoracích, které nemusejí být umístěny ani na zahradě. Jako příklad můžeme jmenovat třeba různé slavnostní kytice, výzdobu svatebního stolu anebo vůbec výzdobu určité místnosti. Hortenzie umí nadchnout i jako květina ve váze. Pokud utrhneme několik květů této rostliny a dáme je do vázy na stůl, stoprocentně neprohloupíme! Pojďme se tedy podívat na základní zásady jejího pěstování…
Vybíráme vhodné stanoviště a substrát
Pěstování hortenzie není nijak složité, nicméně je velmi důležité vybrat dobré místo, kam rostlinu zasadíme. Ideálním se jeví plocha, na kterou dopadá rozptýlené světlo. Na zahradě si hortenzie postupně na světlo zvykne. Přímé sluneční záření jí tedy vadit rozhodně nebude! Poté, co se adaptuje, dochází k tomu, že ji květináčem můžeme zakopat do země a nechat jí zde až do pozdního podzimu. Hortenzie velkolistá, hortenzie latnata a další druhy této květiny potřebují lehkou zeminu, která obsahuje poměrně hodně živin. Půda by měla mít pH někde mezi 5 až 6,5. Pokud si budete chtít sestavit ideální půdu, pak je dobré zvolit jeden díl rašeliny, stejné množství jehličnaté zeminy a 1 díl písku a humusu.
Zalévání hortenzie
Zálivka je u této rostliny stejně jako třeba u jiných okrasných rostlin, mezi které řadíme třeba ibišek , astry a další, velmi důležitá! Obzvláště v létě jsou nároky hortenzie na zalévání obrovské. Kořenový obal rostliny nesmí nikdy přeschnout! Pokud se tak stane, rostlina umírá. Rostlinu v květináči je dobré proto namočit ještě do kbelíku s vodou. Stačí tak učinit jednou za týden. Od srpna je třeba již zálivku poněkud omezit. Výhony do opadu listů musí dostatečně dozrát!
Hnojíme hortenzie
Hnojení hortenzie se provádí pomocí tekutých minerálních a organických hnojiv. Děje se tak hned po zálivce. Přihnojovat by se mělo v letním období a také koncem zimy. Rozhodně by se vše mělo stihnout před začátkem květu. Hortenzie jinak přezimovává v chladné a tmavé místnosti, která by měla být také dostatečně suchá. Teplota v ní by se měla pohybovat mezi 6 až 8 stupni Celsia.
Hodnocení
3.45 hvězdiček / Hodnoceno: 20x

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Jana
sobota, 9. duben 201113:54
Mám prosím nyní na jaře odstřihat loňské výhonky hortenzie, při zemi již raší pupeny. Děkuji
Napsal: Jana [Odpovědět]
Vlasta
sobota, 5. červenec 201411:53
Dobrý den,nejsem až takový odborník na pěstování Hortenzií,ale zarazilo mě,že někteří diskutující zde píší,že ji sežezávají.Já jsem byla poučena,že se nesmí seřezávat,že kvete na starém dřevě.Také mě jedna odešla,nevím proč,teď jsem nasadila novou a dala jsem jí hodně rašeliny,jsem zvědavá jak si povede.Mám ji venku celoročně,na zimu zatepluji chvojím a přihrnu zeminu.Budu ráda za radu.<strong>to Jana:</strong>
jarka
pátek, 25. červenec 201420:34
<strong>to Vlasta:</strong> Milá Vlasto, záleží na tom , jakou hortenzii máte. Pokud je to nejobvyklejší - velkolistá s kulovitými květy, pak skutečně kvete na loňském dřevě. Je potřeba poze na jaře, po mrazících, odříznout vrcholek a pak \"špatné\" výhonky (zmrzlé, suché). Hortenzie se rozvine ze živých pupenů. Pokud máte hortenzii latnatou (má podlouhlé květy), tak tu je potřeba na jaře seříznout cca 10 cm nad zemí. Rychle obrazí a bohatě naroste. Přeji hodně štěstí.
Irena
sobota, 14. květen 201113:59
Dobrý den. Mám hortenzii talířovitou asi pět let. Vždy jsem ji řádně zazimovala, stejně i tuto zimu. Kvetla krásně každý rok, letos na jaře jsem ji odkryla a začaly se objevovat lupínky. Pak přišly ty letošní jarní mrazy a vypadá to, že zmrzla. Lupeny přestaly růst a pruty jsou pořád téměř holé.
Napsal: Irena [Odpovědět]
Irena
sobota, 14. květen 201114:05
Dobrý den. Mám hortenzii talířovitou asi pět let. Vždy jsem ji řádně zazimovala, stejně i tuto zimu. Kvetla krásně každý rok, letos na jaře jsem ji odkryla a začaly se objevovat lupínky. Pak přišly ty letošní jarní mrazy a vypadá to, že zmrzla. Lupeny přestaly růst a pruty jsou pořád téměř holé. Prosím o radu, co dál, jestli příští rok bude růst nebo už asi ne. Děkuji a přeji hezký den. Irena.
Napsal: Irena [Odpovědět]
Martin
středa, 18. květen 201123:11
Dobrý večer,před týdnem jsem kopil v lidlu hortenzii tak jsem ji dal do záhonu docela mi přišlo že se jí bude dařit ,ale dneska jsem přišel a květina byla zvadlá né suchá ,tak nevím co se stalo.Poradíte někdo?Dík
Napsal: Martin [Odpovědět]
Blažena
pondělí, 18. červenec 201115:29
Dobrý den. Mám na zahradě hortenzii růžovou,ale letos vůbec nevykvetla,má krásné zelené zdravé listy,ale květy žádné. 4 roky před tím pěkně kvetla.Na zimu ji přikrývám chvojí ze stromů nebo dřevitou vlnou.Nevím,kde se stala chyba,že letos nekvete.Prosím o radu.Předem děkuji
Napsal: Blažena [Odpovědět]
Blažena
pondělí, 18. červenec 201115:34
Dobrý den. Prosím o radu, proč špatně kvete rododendron.Listy se mu zkrucují,květy byly drobné a takové zmetkové,na větvičkách jakoby byla místy plíseň.Na jaře jsem jej přihnojila tekutým železem, stanoviště má dobré. Tak co s ním mám udělat? Děkuji za radu.
Napsal: Blažena [Odpovědět]
Alena
pondělí, 5. září 201110:29
mám dvě Hortenzie,ale pouze l květ proč mi nekvetou, jsou krásně zelené velké
listy rozrostlé ale bez květů. Kde je chyba? Děkuji Vám za odpověď a radu
Napsal: Alena [Odpovědět]
františek dubský
čtvrtek, 24. listopad 201114:37
mím krásnou modrofialovou hortenzii, která dosahuje vvýšky přes jeden metr. Bohužel některý rok kvete a něktewrý ne. azkoušel jsem stříhat u země, nebo až po končící pupeny do výšky cca 70cm. Nevím si rady jak s ní zacházet. Prosím poradte mi. díky
Napsal: františek dubský [Odpovědět]
Katka
úterý, 6. prosinec 201113:27
Něco trochu k hortenziím, u nás nejčastěji hydrangea macrophylla, pak paniculata, a arborescens, občas seratta a další.
Obecně nároky H.macrophylla..ta "barevná koule"- polostín, spíše stín, moře vody, hnojit, na zimu nejlépe obalit chvojím a na to netkanou textilií jemně svázat. Macrophylly zpravidla poničí až ledoví muži, před jarními mrazy proto ochrana vrcholového listoví, kde pučí květy. Omrzne-li větev, obraší znovu, omrzne-li květ, rozkvete zpravidla až příští rok. Macrophylly jsou ty klasické "barevné koule".
Paniculaty naprosto bez nároků, plně mrazuvzdorné, nevadí i ostré slunce, květ bílý zrůžoví, na jaře radikální sestřih.
Arborescenc většinou podobně, jen bílé květy - většinou koule - zůstanou bílé.
Mám 11 hortenzií na zahradě z každého popsaného druhu, daří se jim skvěle.
Napsal: Katka [Odpovědět]
Jani
úterý, 5. červen 201208:02
hezký den, mám na zahradě hortenzii, kterou jsem na podzim ostříhala -chyba moje-teď na jaře samozřejmě neroste, jsou jen holé zbylé klacky ,zespodu raší malinko. Co s ní.... poradíte
Napsal: Jani [Odpovědět]
Vlasta
sobota, 5. červenec 201409:45
Dobrý den,nejsem až takový odborník na pěstování Hortenzií,ale zarazilo mě,že někteří diskutující zde píší,že ji sežezávají.Já jsem byla poučena,že se nesmí seřezávat,že kvete na starém dřevě.Také mě jedna odešla,nevím proč,teď jsem nasadila novou a dala jsem jí hodně rašeliny,jsem zvědavá jak si povede.Mám ji venku celoročně,na zimu zatepluji chvojím a přihrnu zeminu.Budu ráda za radu.
Napsal: Vlasta [Odpovědět]
Drahuška
pondělí, 21. červenec 201413:29
Dobrý den,já mám hortenzii asi tři roky a kvetla mi jednou.Má zelené listy asi tak 30 cm vysoké,ale víc mi neroste.Tak nevím co dělám špatně.Můžete mi někdo prosím poradit.
Napsal: Drahuška [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Konopné masti jsou účinné při celé řadě zdravotních potíží. Dokážete vyjmenovat alespoň 3 nemoci, se kterými si umí poradit?

Blahodárných účinků konopných mastí si užívali naši předci již před dávnou dobou. Existují dokonce důkazy o tom, že je lidé k léčbě nejrůznějších neduhů používali už zhruba před pěti tisící roky a fakt, že nás provázejí po tak dlouhou dobu, má pochopitelně svoje opodstatnění. Dovedou se totiž vypořá…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
begonie zazimovani choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní stříhání ovocných stromků strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints