Pěstování oleandru
9. únor 2015 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekOleandr se řadí mezi krásné a nebezpečné přenosné rostliny. Pokud chcete mít doma opravdu bohatě kvetoucí syté květiny, pak si oleandr určitě pořiďte. Přinese vám pohodu z jižních krajů, který je jeho původní domovinou. Jeho pěstování není nijak výrazně náročné, nicméně jistá pravidla budete muset dodržovat. Jedná se o jedovaté rostliny, které mohou být za určitých okolností i nebezpečné. Jak tedy na pěstování oleandru?
Oleandr se představuje
Oleandry jsou představovány stálezelenými nádherně kvetoucími keři. Mnohdy mohou za ideálních podmínek dosahovat výšky až 4 metrů. Typické jsou u nich prutovité větve a výhony, jejichž délka činí zhruba 10 až 15 cm. Krásné květy vyrůstají právě na konci výhonů. Oleandry jsou dnes k vidění jak v divoké podobě, tak i jako pěstěný druh v botanických zahradách anebo i v domácnostech v menším provedení. Nejznámějším druhem je oleandr obecný typický svými jednoduchými růžovými květy o velikosti zhruba 3 centimetrů.
Několik rad k pěstování oleandru
Důležitý je u pěstování oleandrů především výběr místa. Rostliny milují zejména slunné pozice s dostatečným množstvím potřebné vláhy. Ostatně v jejich domovině často teplota přesahuje 30 stupňů Celsia. Krátkodoběji jsou schopny snést i teplotu okolo – 10 stupňů Celsia, při dlouhodobějším vystavení mrazu ale uhynou. V našich podmínkách je vhodné umístit oleandr do nádoby s drenážním dnem. Půdní složení by mělo pojímat rašelinu a hlinitopísčité podloží. Poměr rašelina, kompost a písek by měl být zhruba 1:2:1.
Množení oleandru
Rozmnožit oleandr v našich podmínkách není až tak náročné. Přerostlé větve je dobré na podzim seříznout o zhruba polovinu nebo třetinu. Přes zimu postupně začnou rašit nové výhony, u nichž se dočkáme květenství. U množení je zapotřebí uříznout z výhonů zhruba 15 cm dlouhé řízky a zasadit je do předem připraveného substrátu z rašeliny a písku smíchanými v poměru 1:1. Rostlinku následně přikryjte igelitovým sáčkem a udržujte teplotu okolo 15 až 20 stupňů Celsia.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints