
Pěstování popínavých rostlin ve zkratce
11. duben 2016 - Rubrika: Okrasné a užitkové rostliny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPopínavé rostliny mají poměrně mělký kořenový systém, a tak neodolají plevelu. Vyžadují proto maximálně kyprou výživnou a plevelu prostou půdu, jež musí být řádně hnojená. Nejvhodnější doba pro výsadbu je období po zmrzlých mužích. S výsadbou bychom měli mít připravenou bytelnou konstrukci, po níž se budou rostliny plazit. Během léta pravidelně odstraňujeme odkvetlé květy nebo suché již nepotřebné listy. Po odkvětu můžeme sbírat semínka, která použijeme na výsadbu pro další sezónu. V zimě je dokonale prořízkujeme a teprve vzrostlé je sázíme na určené místo nebo ponecháme v truhlících po celé léto na balkónech.
Co vlastně představují popínavé rostliny
Nazýváme tak skupinu rostlin, jež jsou značně různorodé, ale spojuje je jedna důležitá vlastnost, a to „schopnost plazit se po opěrných konstrukcích. Veškeré tyto rostliny v průběhu svého vývoje byly nuceny, aby si vytvořily speciálně složené orgány ke šplhání. Nejčastější příčinou bylo nedostatečné množství světla, a tak se rostliny plazily za světlem vzhůru. Pro všechny popínavky platí, že mají rády pravidelnou vlhkost.
Ochrana proti chorobám
Popínavé rostliny mohou napadnout různé choroby, které se projevují změnou barevnosti listů, nedostatečnou tvorbou květů nebo zakrnělým vzhledem rostliny. Jako prevenci před chorobami pravidelně hnojíme vícesložkovými hnojivy s přídavkem stopových prvků.
Dělení popínavých rostlin
Rostliny zpravidla dělíme podle způsobu popínání na vzpěrné, kořenující, ovíjivé, úponkaté či přísavné. Rostliny vzpěrné u nás představují nejčastěji popínavé růže. Kořenující se plazí pomocí kořínků, nejčastěji rostou okolo plotů, zdi a skal. Úponkaté lezou nahoru prostřednictvím listů, drží rostlinu na konstrukci tím, že se spirálově obtočí okolo připravené opory. Ovíjivé rostliny nevlastní speciální orgány na popínání, ale ovíjí se kolem opory krouživým pohybem vlastní osy. Rostliny přísavné vylučují lepkavou tekutinu, která se k podkladu doslova přilne, proto se mohou pnout i po hladké stěně.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints