
Přesazování rostlin
1. duben 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPřesazování rostlin je velmi aktuální záležitostí prakticky počas celé sezony. Přesazují se jak rostlinky, které jsou ve vývoji, tak i rostliny, na které čeká místo truhlíku vaše zahrada. K tomu, aby rostlina žádným způsobem netrpěla, je třeba celý proces přesazování provést velmi precizně. Jinak se může klidně stát, že rostlina začne chřadnout a po určitém čase nám úplně odejde!
Proces přesazování rostlin
Na úvod je třeba předeslat, že proces přesazování rostlin není nijak složitý a není k němu třeba žádná velká zahradní technika ani jiné zvláštní pomůcky. Mnohdy si vystačíte sami a rostlinu přesadíte jednoduše pouze vlastníma rukama. Předem je třeba říct, že postup pro přesazování je odlišný u klasických rostlin a u rostlin, které obývají třeba zahradní jezírka. Jak tedy na přesazování malých rostlin? Než se rozhodnete pro přesazení, je třeba rostlinu zalít. Poté ji jemně vyndáme z květináče. Pravou rukou bychom měli držet rostlinu za její nadzemní část a levou ji podložit. Pomalu ji vyndáme z květináče tak, aby kořeny nebyly nikterak porušeny. Poté ji zasadíme buď přímo do zahrady, anebo do jiného připraveného květináče naplněného čerstvou zeminou.
Jednotlivé druhy přesazování
Prvním druhem přesazování rostlin je plná přesadba. Vyměňujeme při ní kompletně veškerý obsah zeminy, v níž rostlina předtím rostla. Kořeny se musí plně obnažit. Uplatňuje se hlavně v zimní zahradě a u bytových květin. Jsou jimi třeba anturie, fíkusy anebo asparagusy. U částečné přesadby zůstává část zeminy pevně spjata s kořeny, které není třeba obnažovat. Zbytek půdy je poté vyměněn za novou. Při zalévání je pak třeba doplnit další výživné látky, Třetím druhem přesadby je kompletní. Kořenový obal zůstane úplně zachován a jednoduše rostlinu pouze přendáme tak, jak ji máme, do větší nádoby, anebo přímo do země.
Při přesazování je důležité hlavně rosení!
Rostliny při přesazování většinou trpí nedostatkem vlhkosti, což lze řešit tím, že je poměrně často rosíme. Jediné rostliny, které se při přesazování nerosí, jsou kaktusy. Ty se nezalévají dokonce zhruba 5 až 6 dní. Kořeny je také dobré pořádně umýt třeba slabým roztokem hypermanganu. Části, které jsou napadeny škůdci, anebo hnijí, usekneme, aby nedošlo k šíření nemoci dál. Rosení a zalévání je činností, bez které se leckterá klasická anebo i botanická zahrada určitě neobejde a je třeba jej provádět i mimo přesazování.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints