
Hrách setý už může klidně do země!
13. duben 2011 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1Jednou z plodin, která se řadí mezi tradiční, je bezesporu hrách setý. Jeho pěstování se stalo fenoménem a často jej kromě zahrádek vidíme růst i na poli. Hrách setý představuje kulturní rostlinu, která je pěstována již od mladší doby kamenné. Její tradice tedy sahají velmi hluboko. Po celém světě se hrách pěstuje zejména kvůli své lahodné chuti a také skrze to, že obsahuje velké množství vitamínů a látek, které jsou schopny velmi dobře napomáhat obranyschopnosti lidského organismu. Jeho pěstování není složité, nicméně několik drobných zásad není na škodu dodržovat!
Výsev hrachu na slunná stanoviště
Rozhodneme-li se pro výsev hrachu na naši zahrádku, určitě není od věci pořádně si promyslet, která stanoviště pro tuto skvělou plodinu zvolíme. Ideální volbou je místo, které má dostatek sluníčka, nicméně slunce na takovýto prostor nesvítí přímo. Hodně důležitá nejen pro setí hrachu, ale také pro jeho další kvalitní růst je také půda. Ta by měla být propustná a také velmi dobře zpracovatelná. Samotné setí hrachu sice náročné není, nicméně půda, která není sypká, může činit problémy. Zapomenout nelze ani na to, že by měla obsahovat co nejvyšší množství živin.
Výsadba a vyvazování hrachu
Když bychom měli zmínit nějaké ideální datum pro setí hrachu, tak by jím byla polovina měsíce dubna. Je možné samozřejmě zasadit hrách i dříve, nicméně jeho růst bude pomalý. Pokud si hrách necháme vyklíčit, je možné jej zasadit i o něco dříve. Při samotném setí semen přímo do půdy se doporučuje vzdálenost mezi řádky 25 centimetrů. Mezi jednotlivými semínky bychom měli nechat 2 centimetry. Někdy se také říká, že není špatné zasadit dvě semínka do jedné jamky. Když se jedno nechytí, bude dodržen pravidelný růst jednotlivých rostlinek. Když rostlina dosáhne stádia dvou až tří listů, je nutné ji přichytit k nějaké laťce anebo jiné pevné opoře. Jednak takto hrách setý lépe poroste a jednak se sníží riziko napadení škůdci.
Závlaha, hnojení a sklizeň hrachu
Hrách setý ani hrách žlutý nejsou rostlinami, které by měly nějaké přehnané nároky na vodu. Určitě bychom ale neměli dospět k tomu, že půda úplně vyschne! Hnojení vyžaduje pěstování hrachu pouze v tom, případě, kdy půda, kde má být hrášek zasazený, nebyla dostatečně v tomto ohledu připravena. Hnojení mnohdy není třeba vůbec uskutečňovat, protože vegetační doba hrachu je krátká, takže až tolik živin nepotřebuje. Sklizeň hrachu by měla začít, až budou kuličky v luscích dostatečně velké.
Hodnocení
4.05 hvězdiček / Hodnoceno: 19x

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Ivana
sobota, 21. duben 201214:11
Dobrý den,chtěla jsem se Vás prosím zeptat na hrách žlutý. Vím, že tu nemáte poradnu, ale nemůžu nikde najít vhodnou odpověď. Zaseli jsme se synem hrách žlutý atd..nejsem žádný zahradník, jen jsem chtěla, aby syn viděl jak naklíčí semínka a postupný proces až k lusku kdy si na něm pochutná. Jen nevím, jestli se vůbec hrách žlutý může konzumovat syrový, tak jak to známe, přímo z lusku. Nebo je určený pouze pro následné vaření? Byla bych Vám moc vděčná za nějakou reakci.Předem díky, I.
Napsal: Ivana [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints