
Hrách setý je prostě klasikou snad všech zahrad…
21. červen 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKdyž se člověk prochází po zahrádkách, tak jen na málokteré chybí česká klasika- hrách setý. Tato plodina je velmi oblíbená hned z několika důvodů. Tím prvním je pochopitelně jeho skvělá chuť a možnost naprosto komplexního využití v kuchyni. Hrách je také bohatý na různé vitamíny a zahradníci se rozhodně nemusejí bát toho, že by jim nevzešel. Pěstování hrachu je poměrně jednoduchou záležitostí, nicméně několik zákonitostí má, tak proč si o nich neříct něco blíž…
Umístění a vysévání hrachu
Umístění hrachu je velmi důležité, jelikož má doslova zásadní vliv na to, jakou velikost budou mít samotné lusky a jak se vlastně bude celé rostlině dařit. Ideální volbou je poměrně teplé stanoviště, které by ovšem nemělo být dlouhou dobu na přímém slunci. Půda, která vyživuje hrách setý, by měla být propustná a dobře zpracovatelná. Je třeba se vyvarovat příliš tvrdé půdy, která rostlinu bude dusit. Ideální je volba půdy bohaté na živiny. Klidně se může vzít zetlelá půda z kompostu. Výsev hrachu probíhá zhruba v první polovině dubna přímo do půdy na zahradě. Semena hrachu by se měla dávat přibližně 2 centimetry od sebe do řádků, které jsou vzdálené přibližně 25 centimetrů.
Vyvazování hrachu a zalévání
Hrách je rostlinou, kterou je třeba určitě uvázat. Pokud tak neučiníte, je pravděpodobné, že se dočkáte menší úrody a hrách může také chytit různé nemoci anebo plíseň. Huře se potom na lusky dostanou také někteří škůdci. Rostlina by se měla uvázat zhruba ve stádiu dvou až tří pravých listů. K samotnému uvázání rostliny stačí jakýkoli provázek a dřevěné či jiné kolíky. Hrách se po provázku začne takřka okamžitě plazit. Co se týká závlahy, tak je třeba říct, že hrách příliš vody nepotřebuje. Dbát je potřeba pouze na to, aby půda nevyschla úplně!
Hnojení a sklízení hrachu
Co se týká samotného hnojení, tak s tím si většinou není třeba moc lámat hlavu, jelikož hrách nepotřebuje žádné speciální hnojení, Stačí mu jen dobře připravená a prokypřená půda. Sklízet bychom hrách měli, až jsou plody dostatečně velké a také zralé. Plody se jednoduše vyloupnou ze slupky a hurá s nimi do pusy. Hrách je ideální plodinou na hubnutí a pro lidi, kteří mají krevní skupinu A.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints