InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Jak na roubování okurek?

7. květen 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 1

Bohužel většinu rostlin velmi často napadají různí škůdci a choroby. Hlavně proto je velmi důležitá jejich ochrana. Stejně tak je tomu i u pěstování okurek. Chemická ochrana okurek není úplně ideální, jelikož chemické látky nemusí mít zrovna ideální vliv na samotné plody. Okurky se také sklízejí po dvou anebo třech dnech. Za tuto dobu není schopna okurka chemické látky dostatečně vstřebat. Salátové okurky skýtají ideální možnost jak předejít škůdcům díky tomu, že je naroubujeme. Roubovaná okurka na tykev umí přestát mnohé nákazy a úroda je potom sladká!

V čem je roubování okurek výhodné?

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Roubování okurek není rozhodně žádnou novinkou, ale považuje se mnoha lidmi za naprosto osvědčenou a standardní záležitost. Díky roubování okurek zamezíte hlavně tomu, že dojde k fuzariovému vadnutí. Rostliny jsou také potom schopny odolat i v podmínkách, které nejsou dobré z pohledu nedostatečné vlhkosti. Jako podnož při roubování se používá tykev fíkolistá. Ta má mnohem vyspělejší kořenový systém a roubované okurky jsou potom mnohem silnější a odolnější, jelikož si umí najít živiny mnohem rychleji.

Co dělat předtím, než se dáte do roubování okurek…

Na počátku je nutné si připravit kvalitní podnože. Nejčastěji se využívá osiva tykve fíkolisté, které není problém koupit v kterémkoli obchodě se zahradními potřebami. Rostlinky tykve je třeba vysét, stejně tak jako je to i rostlinami okurky. Ideální teplota pěstování podnože se pohybuje mezi 18 a 20 stupni Celsia. Předpěstování okurek by mělo probíhat při teplotě mezi 20 až 24 stupni Celsia.

Postup při roubování okurek

Prvním krokem při roubování je provedení řezu na rostlině okurky o délce zhruba 0,5 centimetru. Je dobré si vše nacvičit na tykvi, jelikož její osivo vyjde levněji. Na tykvi je řez třeba vést protichůdně oproti okurce. Okurku zasunujeme směrem shora dolů. Rány po noži tak hned nezaschnou. Následně je rostlinky třeba omotat proužkem alobalu. Nakonec je třeba rostliny zasadit do kelímku a přidat pomocnou špejli a přikrýt fólií. Když rostlina dostatečně vzroste, umístí se do zahrady, ještě předtím je však třeba odstranit staré kořeny sazenice okurky. Děje se tak po zahojení veškerých ran, které okurka samotným roubováním utrpěla. Roubování okurek rozhodně není nutností a jedná se o proces, který může rostlinkám okurek při neodborné manipulaci s nimi hodně uškodit.



Hodnocení

3.05 hvězdiček / Hodnoceno: 22x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

zahradnice

pátek, 17. únor 2012
12:44

Jen je třeba podotknout, že tykev klíčí pomaleji, tak ji vysejeme asi o 4 dny dříve než požadovanou odrůdu okurky..


Napsal: zahradnice [Odpovědět]


Čtěte také...

Pěstování okurek může narušovat hned několik činitelů!

Pěstování okurek může narušovat hned několik činitelů!

Jestliže se rozhodnete pro pěstování okurky, tak je třeba ujasnit si několik základních věcí, které s ním přímo i nepřímo souvisejí. Salátová okurka, okurka hadovka a další druhy okurek potřebují speciální péči, jinak může dojít k tomu, že se s kvalitní úrodou rozhodně nemusíte setkat! Zkusme si nyn…

Okurky nakladačky je ideální využít jako kvašené okurky!

Okurky nakladačky je ideální využít jako kvašené okurky!

Spousta lidí miluje okurky a nejčastěji na svých zahradách pěstují okurky nakladačky. Pravda je sice taková, že mnozí milují i okurky hadovky, ale ty plodí spíše dříve. Teď na počátku srpna je ideální volbou právě pěstování nakladaček, které je možno


Při pěstování okurky je velmi důležitý výsev

Při pěstování okurky je velmi důležitý výsev

Jen velmi složitě bychom hledali lidi, kteří nemají rádi okurky. Tato skvělá zelenina je vynikající pochoutkou a vypěstovat si ji můžeme bez problémů sami na vlastní zahrádce. Ideální čas pro jejich výsev právě nastal a měli bychom určitě mluvit o tom, jakým způsobem by mělo sázení okurek probíhat. …

Pěstování melounů v několika bodech

Pěstování melounů v několika bodech

Meloun vodní anebo i jiné druhy melounů jsou v našich podmínkách rozhodně pěstovatelnými plodinami. Je třeba se ovšem o melouny velmi dobře starat a znát základní pravidla, která platí pro jejich pěstování. Základem pro takovéto pěstování je třeba vybrat opravdu kvalitní místo, na kterém budeme melo…



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…