
Japonský ostružník patří mezi méně známé popínavé rostliny…
11. srpen 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekJestliže hledáte popínavé rostliny, které jsou schopné jednak oživit interiér vaší pergoly anebo exteriér vašeho domu, pak jste i japonského ostružiníku na správné adrese! Japonský ostružník představuje rostlinu velmi podobnou klasickému ostružníku, ale jeho výhony nejsou opatřeny takovým velkým počtem ostrých ostnů. S rostlinami japonského ostružníku lze bez problémů manipulovat a poté také sbírat jeho sladké a skvělé plody. Plody samotné jsou o něco menší než klasické ostružiny a jejich barva je oranžová přecházející v třešňovou červeň. Japonský ostružník není žádnou hybridní rostlinou, ale představuje samostatný druh. Pokusme se nyní popsat základní záležitosti ohledně jeho pěstování…
Základy pěstění ostružníku japonského
Japonský ostružník bude na vaší zahradě doslova ozdobou, jelikož jeho pěstování není nijak složité! Japonský ostružník má rád stanoviště v polostínu, ale nevadí mu ani přímé slunce. Ideálním místem pro jeho pěstování je stanoviště umístěné u plotu, po kterém se může tato rostlina plazit. Tento plot může být naveden pomocí drátů na zeď, kde může rostlina pokračovat. Japonský ostružník potřebuje spon pohybující se mezi třemi až čtyřmi metry a konstrukci o minimální výšce 2 metrů. Půda, ve které bude růst, může být buď kyprá, anebo zatravněná. Na růst tento fakt nemá prakticky žádný vliv. Pokud je rostlina umístěna v kořenáči, její životní cyklus se snižuje.
Hnojení a sklizeň ostružníku japonského
Rostlinu japonského ostružníku není třeba mnohdy nikterak ošetřovat, nicméně pokud chce pěstitel rostlinu vyššího vzrůstu a také dostatečné kvality, je dobré jej ošetřit pomocí stimulátoru zvaného Bio – Algeen A-90 anebo jiných přípravků na podobné bázi. Japonské ostružiny jsou v podstatě jedny z nejchutnějších plodů a ideální je konzumace za syrova. V ledničce ovšem plody určitě vydrží delší dobu.
Množení a škůdci
Japonský ostružiník je přirozeným druhem, který roste velmi dobře i z obyčejných semen. Koncové výhony je možno křížit přibližně v začátcích jara anebo na počátku podzimu. Každý podzim je nutné odstranit staré větve a vyvázat nové. Při kvalitní péči je vysoce pravděpodobné, že se rostlina dožije vysokého věku. Při pěstování je třeba dát pozor na další rostliny typu svlačce anebo kopřivy, které by ubírali ostružníku živiny. Japonskému ostružníku mohou v podstatě škodit pouze ptáci!

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints