Kamčatská borůvka jako známá i neznámá plodina
4. květen 2011 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 4Jestliže se rozhodnete pro pěstování nějakých plodin třeba na vaší zahradě anebo balkóně, tak byste určitě měli vzít v potaz i kamčatskou borůvku. V současné době je hodně známá zejména klasická borůvka anebo kanadská borůvka. Zatímco klasické divoké borůvku rostou v lesním prostřední, kanadské borůvky stejně jako kamčatské borůvky patří mezi rostliny šlechtěné, jež je možné často spatřit na zahradách. Podívejme se na kamčatskou borůvku pod drobnohledem a ukažme si základní aspekty jejího pěstování…
Kam se řadí kamčatská borůvka?
Kamčatská borůvka je v podstatě dle svého botanického názvu zimolez kamčatský neboli latinsky lonicera kamschatika. Jak již sám název této plodiny napovídá, kamčatská borůvka roste zejména na pláních Kamčatky okolo rašelinišť. Plody této volně rostoucí kamčatské borůvky ovšem nejsou jedlé. Jejich chuť je velmi silně hořká. Kamčatská borůvka, která byla vyšlechtěna v bývalém Sovětském svazu je ovšem jedlá a chutná. Na rozdíl od pěstování kanadské borůvky je na pěstování kamčatská borůvka velmi jednoduchá a tato rostlina nepotřebuje ke svému růstu žádnou speciálně kyselou půdu.
Vysazování kamčatské borůvky
V první řadě je nutné si obstarat sazenice, které vznikají řízkováním již vzrostlých kusů rostlin kamčatské borůvky. Zasadit je nutné tyto sazenice do opravdu kvalitního substrátu. Jáma by měla být hluboká přibližně půl metru. Dobré je dát do této jámy klasický zahradní kompost. Co se týká stanoviště, tak ideální je, když se nachází kamčatská borůvka někde v polostínu. Pozor jen na severní hodně chladná místa. Spon je třeba zvolit minimálně jeden metr, jelikož rostliny jsou schopny bez problémů dorůst i 1,5 metru.
Jak pečovat o kamčatskou borůvku?
Péče o kamčatskou borůvku je velmi jednoduchá, jelikož se jedná o nenáročnou plodinu. Stačí ji pouze pravidelně zalévat. Je možné ji občas pohnojit nějakým kvalitním hnojivem. Jmenovat bychom mohli například Kristalon. Co se týká sklizně, tak je třeba počkat, až budou plody charakteristicky fialové a budou mít z pohledu velikosti zhruba nějakých 25 milimetrů. Určitě stojí zato kamčatskou borůvku ochutnat, jelikož plody jsou jednak chuťově vynikající a jednak také obsahují spoustu vitamínů a tělu prospěšných látek.
Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Svobodová Jitka
pondělí, 20. červen 201111:29
Ano, je to celkem velký keř a hodně plodí. Jen jsem někde asi udělala chybu, plody jsou dost hořké. Může mi někdo poradit, co s tím? Děkuji a přeji krásný den Svobodová
Napsal: Svobodová Jitka [Odpovědět]
krista houžvová
pátek, 22. červenec 201121:15
koupili jsme na trhu právě takové strašně hořké borůvky, co s nimi zavařit je?Budou po přidání cukru sladké?
Napsal: krista houžvová [Odpovědět]
Blanka Roubalová
úterý, 17. duben 201218:53
Dobrý den, prosím o radu, musí být kamčatská borůvka v páru nebo stačí jedna sazenice? Děkuji za odpověď.
Napsal: Blanka Roubalová [Odpovědět]
Miroslava Přidalová
čtvrtek, 1. květen 201421:29
Dobrý den,
prosím o radu. Máme keřík k.borůvky asi 3 roky, 0,5 m velký, vždy krásně kvete a nyní se koukám, kdy budou plody a ty nikde, jakoby opadaly. Vzpomínám si, že to samé bylo i loni. Pohnojila jsem ji.
Děkuji
M.Přidalová
Napsal: Miroslava Přidalová [Odpovědět]
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování
Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan
Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Sázení cibule
Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints