
Máte rádi plněné žampióny? Pořiďte si sadbu!
12. duben 2010 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekPlněné žampióny, zapečené žampióny anebo jiné recepty z těchto skvělých hub vykouzlí každý středně zručný kuchař a pochutnat si na nich může celá rodina. Žampión je původně lesní houbou, nicméně domestikován byl již před několika staletími. V současnosti se tato jedlá houba pěstuje v zimních zahradách, ve sklenících anebo za oknem již zcela běžně. Její pěstování není nikterak náročné, nicméně je třeba si o něm povědět alespoň základní fakta.
Jak tyto jedlé houby pěstovat?
Základem pěstování žampiónů je žampiónový substrát. Jedná se o klasický zahradnický substrát, který je naočkován touto houbou. Lidé si jednoduše zakoupí tento substrát v některém z obchodů se zahradním sortimentem a dále se o něj starají až do té doby, než přestane plodit. Rozlišujeme žampionový substrát prorostlý a neprorostlý, neprorostlý je třeba skladovat za teploty od 20 do 24 stupňů Celsia. Za těchto teplot dojde k prorostení substrátu myceliem za nějakých 18 až 20 dnů. Je-li teplota nižší, tak substrát proroste za mnohem delší dobu. Prorostlý substrát poznáte podle toho, že je viditelně bílý až šedivý. Igelit z něj je poté třeba odstranit tak, aby po obvodu byl zhruba 3 centimetry široký okraj. Povrch substrátu se následně prokypří a lehce srovná. Podmínky pro pěstování jsou podobné jako u vatovce obrovského a podobné nároku na zeminu má také také kanadská borůvka.
Jakou zeminu při pěstování sadba hub musí mít?
Zemina, v níž nám žampióny porostou, musí být neustále vlhká. Je třeba, aby tomu tak bylo po celý pěstební cyklus. Teplota by se měla pohybovat mezi 20 až 24 stupni Celsia. Krycí zeminu bychom měli sice zalévat, nicméně na tak, aby voda protekla až do substrátu. Žampiony nejsou v mnohem podobné jako třeba sadba jahody či jiného druhu ovoce a zeleniny. Až podhoubí proroste zhruba dvě třetiny zeminy, je třeba zeminu prohrábnout. Když tak učiníme, měli bychom nechat sadbu ještě tři dny ve zmiňované teplotě. Poté se odebereme se zeminou do místnosti s teplotou kolem 18 stupňů Celsia. Samotné žampiony sadba začne plodit o týden později.
Staráme se o již vzrostlé žampiony
Když se začnou objevovat malé houby, tak je ještě nezalévejte. Počkejte si až do momentu, kdy budou tyto houby veliké přibližně jeden až dva centimetry. Se zaléváním je třeba postupovat stejně i u dalších plodících vln. Těch by mělo být celkem 6 až 7. Výsledné houby určitě ze substrátu neořezávejte, ale vykruťte je. Žampionový substrát je třeba hlavně chránit před hmyzem, který je schopen žampiony nakazit a ty pak budou červivé. Substrát se dá také použít po svém vyplození na zahradě jako podklad pod papriky či jinou zeleninu.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints