
Pěstování křenu na zahradě
12. únor 2018 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekKřen obsahuje spoustu vitamínu C, dokonce dvakrát více než citrón. Kromě vitamínu je bohatý i na bílkoviny a minerální látky, jako je například draslík, hořčík, železo nebo vápník. V neposlední řadě se dá využít i jako koření k masu, do omáček a dalších pochutin. Zkrátka křen by v kuchyni neměl chybět a v dnešním článku se dozvíte, že pěstování křenu je snadné a můžete si ho vypěstovat i na doma na zahradě.
Dlouholetá tradice
Křen a jeho pěstování má již dlouholetou tradici. Nejznámějším je asi křen selský a první způsob pěstování byl zaveden v Malíně na Kutnohorsku. Křen potřebuje nejlépe písčitohlinitou půdu, ale hlavně lehčí a výživnou. Na podzim se vyhnojí záhon, v dubnu urovnáte půdu a vyryjete 30 cm hlubokou brázdu. Poté budete pokládat křenové řízky na dno, ale pozor musí být vodorovně. Vzdálenost mezi nimi by měla být zhruba 30 cm. První rok pěstování křenu na zahradě ještě nebude ke sklizni, budou se tvořit teprve listové růžice. Kořeny budete moci sklízet až následující rok na podzim. Protože je to rostlina vytrvalá, můžete pak každý další rok kořeny sklízet, jen na podzim dodejte rostlině novou zásobu živin.
Výsadba a pěstování křenu dalším způsobem
Další způsob pěstování je poněkud rychlejší. Záhon si připravíte stejně jako u předchozího způsobu. Rozdíl je jen v úpravě řízků. Ty před výsadbou otřete hadříkem, abyste zabránili tvorbě vedlejších kořenů. Neotírá se pouze vrchní 2 cm řízku. Sadba se klade opět do brázd a tentokrát šikmo, tak aby byl vrcholek řízku těsně pod povrchem. Po výsadbě urovnejte záhon a snažte se ho udržovat bez plevele. Na podzim už budete moci sklízet kořeny křenu. Nevýhoda tohoto způsobu je ta, že výsadbu budete muset další rok založit znovu.
Jak křen uchovávat?
Křen ztrácí při nízké teplotě své aroma, takže se nedoporučuje jej skladovat v mrazničce. Můžete ho buď nastrouhaný sterilovat ve sladkokyselém nálevu, nebo uchovat v ledničce. Vše má však své výhody a nevýhody. Sterilovaný křen dlouho vydrží a nesterilovaný si zase uchová svou typickou vůni. Záleží na vás, čemu dáte přednost.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints