InZahrada.cz - Moderní zahrada

Váš průvodce světem moderních zahrad


RSS kanál




verze pro tisk

Výsev rajčat a výsev paprik v několika základních faktech

11. únor 2011 - Rubrika: Pěstování ovoce a zeleniny - Autor: Radek Štěpán - Komentáře: 4

Mnozí lidé určitě nechtějí na nic čekat a určitě nehodlají být pozadu v pěstování paprik anebo pěstování rajčat. Jestliže není zahrádkář líný, určitě si vypěstuje papriky či rajčata přímo ze semínka a nekoupí si již předpěstované rostlinky z některého obchodu nabízejícího zahradní materiál a zboží související s pěstováním různých plodin. Výsev rajčat a výsev paprik přitom není nijak složitou záležitostí. Stačí pouze zakoupit ta pravá semínka a další záležitosti týkající se předpěstování těchto plodin v domácím prostředí za oknem anebo ve skleníku či zimní zahradě.

Substrát a semínka

Základem pro pěstování paprik je pochopitelně pěstební substrát. Ten musí být velmi lehký a určitě nemusí obsahovat značné množství živin, jež pro růst dané plodiny nezbytné určitě nejsou. Ideální je zakoupení speciálního substrátu přímo určeného pro množení a také pro výsev.

Když bychom měli upozornit přímo na složení substrátu, tak složen by měl být pochopitelně ze zahradní zeminy a menšího množství kompostu. Zapomenout nelze ani na perlit, rašelinu a také určitě není na škodu použít i trochu polystyrenu. Semena paprik, semena rajčat anebo semena dalších rostlin je nutné zasypat pouze velmi malým množstvím zeminy. Pozor je nutné dát na velký proud vody, který by mohl semínka poškodit.

Urychlení klíčení semínek

Pěstování ovoce a zeleninyPěstování ovoce a zeleniny

Semínko může klidně vyklíčit i rychleji díky tomu, že jej před jeho zasazením namočíme. Podívejme se na několik základních faktů, které se týkají právě máčení semínek. Rajčata a papriky, respektive jejich semínka, je ideální máčet přibližně jeden až dva dny. U jiných rostlin se doba máčení do určité míry liší. Tak třeba takový salát stačí máčet pouhé čtyři hodiny. Naopak kořenová zelenina typu mrkve, celeru anebo petržele by se měla namáčet přibližně nějaké 3 dny.

Tipy a triky v předpěstování plodin

Teplomilná semena rajčat je nutné máčet ve vodě, která má nejméně 16 stupňů Celsia. Pokud některá semínka máčíme delší dobu, je zapotřebí vyměnit během dne vodu, ve které se semínka máčí. Předtím, než půjdou semínka do země, musí člověk tato semínka osušit, a to alespoň mírně. Bude se mu pak se semínky mnohem lépe manipulovat. Zapomenout nelze ani na možnost přimíchání bylinek do vody, v níž se semínka máčí. Semínka tak budou ochráněna před řadou nepříjemných chorob.



Hodnocení

3.06 hvězdiček / Hodnoceno: 18x


Autor Radek Štěpán

Autor: Radek Štěpán

Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+



[Nahoru ↑]


Vložit komentář

Napsat komentář
Jméno:
E-mail:
Web:


Komentáře

Madonna

pátek, 10. březen 2017
06:01

Thank you a lot for sharing this with all of us you actually recognise what you are speaking approximately!
Bookmarked. Please additionally visit my website
=). We could have a hyperlink alternate contract between us


sde

čtvrtek, 14. duben 2011
17:53

je nahosemanna???


Napsal: sde [Odpovědět]

období

středa, 21. březen 2012
22:14

kdy se nechávají klíčit.. ? zásadní info.


Napsal: období [Odpovědět]

Stana Voborilova

neděle, 24. leden 2016
17:40

Mohu vysevat lonska semena paprik,kdyz je namocim nevim jestlimohu pouzit ta co vyplavou nAHORU NEBO TA CO ZUSTANOU NA DNE. DEKUJI


Napsal: Stana Voborilova [Odpovědět]


Čtěte také...

Sežeňte si zavčas kvalitní semena rajčat a zahajte výsev rajčat!

Sežeňte si zavčas kvalitní semena rajčat a zahajte výsev rajčat!

Březen se pomalu blíží do své poloviny a pomalu, ale jistě opět nazrává čas na výsev rajčat! Ten je třeba uskutečnit ve druhé polovině března, jinak může dojít k tomu, že rajčata budou dozrávat velmi pozdě a pěstitelé budou zklamaní. Obecně se udává, že výsev rajčat by se měl provádět přibližně od p…

Výsev paprik

Výsev paprik

Papriky potřebují podobně jako i mnohé jiné druhy rostlin vynikající podmínky pro své pěstování. Základem pro pěstování paprik je logicky výsev paprik, který by měl probíhat již někdy v měsíci lednu. Ideální je volit pro výsev takzvané rašelinové válečky anebo perlit, jež je namixovaný ve vhodném po…


Jak na opravdu kvalitní výsev paprik?

Jak na opravdu kvalitní výsev paprik?

Papriky patří mezi nejoblíbenější druhy zeleniny a není ani divu, že je také řazena mezi plodiny, které se vysévají na zahradách pravděpodobně nejvíce. Na otázku, prčo právě výsev paprik, bychom si mohli odpovědět hned několika různými argumenty. Tím prvním je zcela jistě samotné využití papriky v k…

Jak na výsev majoránky?

Jak na výsev majoránky?

Majoránka je rostlinou, která je oblíbená hlavně díky jejímu využití v kuchyni. Každý má určitě rád její charakteristickou chuť, která zpestří nejedno jídlo. Pojďme se podívat na pár rad k jejímu výsevu. Při dobrém počasí s ním totiž začínáme již v březnu nebo dubnu, kdy semena sejeme do truhlíků.



[Nahoru ↑]


Nejčtenější články

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…

Jak vybrat zahradní párty stan

Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…

Sázení cibule

Sázení cibule

Jednou z nejoblíbenějších tuzemských plodin je zcela jistě cibule. Její pěstování je hojné a cibuli lze spatřit prakticky na všech zahrádkách. Cibule je plodinou, která se může pochlubit velmi hlubokou historií. Původ cibule je v západní části Asie, konkrétně někde na půdě Iránu a Pakistánu. Pěstova…