
Příprava přírodního hnojiva: Jak na to?
7. květen 2018 - Rubrika: Tipy a triky na zahradě... - Autor: Radek Štěpán - reaguj na článekBez chemie se sice neobejdeme, na druhou stranu nás ohrožují nežádoucí účinky. Pokud, ale použijeme to, co je přírodě vlastní, můžeme jí jen a jen prospět. Už ve středověku používali mniši v klášterních zahradách výtažky z rostlin, jak k hubení škůdců, tak ke hnojení. Příprava přírodního hnojiva je navíc jednoduchá a zadarmo.
Které rostliny jsou na výluh vhodné?
Tou nejuniverzálnější a také nejvíce dostupnou rostlinou je kopřiva dvoudomá. Obsahuje totiž velké množství dusíku, protože pomáhá vytvářet zelenou hmotu, tedy listy. Po kopřivě rostou dobře rajčata, celer i zelí. Zajímavou rostlinou pro zahrádky je i měsíček zahradní nebo heřmánek pravý. Do kvasný výluhů se však hodí i ostatní přebytky ze zahrady, jako jsou vylámané výhonky rajčat, jitrocel, máta, levandule, šalvěj, libeček, meduňka a další. Především aromatické byliny, působí skvěle proti savým škůdcům.
Přírodní hnojivo z kopřiv
Na toto přírodní hnojivo budete potřebovat nádobu ze dřeva, plastu nebo kameniny. Do dešťové vody o objemu 10 litrů vložíme 1 kg čerstvých kopřiv, které nařežeme na menší kousky. Můžete přidat i trochu mletého vápence, abyste potlačili zápach. S vápencem, ale nelze pak hnojit rostliny, které vyžadují kyselé pH půdy, na to pozor! Nakonec nádobu zakryjte pletivem, aby do ní nic nenapadalo a necháme kvasit. Kvašení započne během 2-3 dnů, kdy začne vystupovat pěna. Roztok několikrát denně promícháme. Asi po 2-3 týdnech, záleží i na teplotě, je výtažek prokvašený a tím pádem vhodný k použití. Výluh scedíme a zředíme v poměru 1: 50. Tento poměr používáme na hnojení jednou týdně.
Kdy a jak zalévat?
Vyhýbejte se zalévání za prudkého slunce, nejvhodnější doba je na večer nebo při dešti. Zalévat můžete i na listy, nespálí se. Zeleninu tímto výluhem hnojte od května až do doby zhruba čtyři týdny před sklizní. Květiny hnojte do nasazení poupat. Budou také vděčné za častější hnojení než zelenina.

Autor: Radek Štěpán
Pedagog, copywriter, ghostwriter, internetový freelancer Kontaktovat jej můžete na Google+
[Nahoru ↑]
Vložit komentář
Komentáře
Na tento příspěvek zatím nikdo nereagoval! Buďte první!
Nenašli jste co jste hledali?
[Nahoru ↑]
Nejčtenější články
Jak vybrat zahradní párty stan

Uspořádat na vlastní zahradě oslavu anebo jen setkání lidí je bezesporu skvělé. Tedy alespoň v případě, že vám vyjde počasí! Pokud se ale nechcete ohlížet na to, jak bude venku, pak si můžete pořídit kvalitní párty stan, který vás ochrání před deštěm i nepříznivými povětrnostními vlivy. V současnost…
Kustovnice čínská sazenice a pěstování

Když se řekne sousloví zázračná čínská rostlina, pak si musíme nutně představit právě kustovnici čínskou označovanou jako Goji Berry. Její původ je ryze asijský a k nám byla donesena právě odtud. Když bychom měli být konkrétní, pak kustovnice goji pochází z velmi tvrdých a drsných podmínek. Díky svý…
Co potřebuje k pěstování gerbera v květináči

Pěstování gerber je určitě hodně oblíbenou činností mnohých milovníků krásných květin. Tyto krásné květiny jsou doslova ozdobou mnohých zahradnictví a prodejen s květinami. Jednou ze základních součástí sortimentu takovýchto obchodů jsou určitě jak klasické gerbery, tak i gerbery v květináči. Druhá …
Co u nás hledáte?
choroby rybízu druhy slepic hvozdík zahradní jak naložit maso na uzení jarní postřik meruněk jarní postřik švestek kdy sázet cibuli kdy stříhat ovocné stromy kozí rohy pěstování nemoci rybízu papriky kozí rohy pěstování pěstování marihuany postřik na švestky postřik švestek přesazování růží proč se slepice ozobávají sazeni brambor sázení cibule sazeni fazolí setí rajčat stavba udírny stříhání jabloní na jaře stříhání jabloní strihani ovocných stromu stříhání stromů tipec u slepic tůje a ovocné stromy výsadba cibule výsev majoránkyHints